27 października na dzieci z grupy Sowy II z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach czekało nie lada wyzwanie. Pod czujnym okiem pracowników Referatu Ochrony Środowiska wykonali siew dębu, który w przyszłości zaowocuje dziesiątkami drzew.

Zanim dzieci przystąpiły do prac, wysłuchały krótkiej pogadanki na temat drzew. Następnie podziwiały wyrośnięte okazy, spacerując po parku w miejscowości Potrzanowo.

W rejonie plaży przy jeziorze Włókna wrzało jak w ulu. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem podjęły się wyzwania. Na wyznaczonej powierzchni kopały dołki, umieszczały w gruncie żołędzie i okrywały je glebą. Dzięki ich ciężkiej pracy w ziemi znalazło się kilkaset nasion. W kolejnych latach wypoczywający nad jeziorem Włókna będą mogli podziwiać powstałą enklawę, a o jej założycielach przypominać będzie pamiątkowa tabliczka.

Kolejnym zadaniem czekającym na „Sowy” było sadzenie żywokołów wierzb. W przyszłości cień przy plaży będzie dawać siedem nowo posadzonych drzew.

Dzięki pogadance i praktycznym zajęciom dzieci uświadomiły sobie ile czasu potrzeba, by wyrosły drzewa oraz utrwaliły wiedzę, że o przyrodę należy dbać. W podziękowaniu za złożony trud, „małe pracusie” otrzymały od pracowników Urzędu upominki.