Na zaproszenie skockiego Koła PZW wędkarze z rodzinami z zaprzyjaźnionej Gminy- Bardowick w Niemczech oraz wędkarze z Gminy Drechterland w Holandii od 18 do 22 lipca gościli w Skokach. Na czas gościny domem dla 15 Niemców i 2 Holendrów stał się Dom Plenerowy Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który równocześnie stał się miejscem przyjacielskich spotkań gości z „kolegami po fachu” i ich rodzinami z Koła nr 120 PZW.

Powitanie gości przez Skoczan nastąpiło w godzinach wieczornych w czwartek 18 lipca i  zakończyło się wspólną kolacją, w trakcie której dopracowano plan pobytu. W piątek aktywni i bardziej sprawni goście w towarzystwie Skoczan udali się do Rogoźna, skąd uczestniczyli w spływie kajakowym Wełną do Jaracza. Druga grupa w tym czasie zwiedzała Skoki i okolice a w stosownym czasie dołączyła do pierwszej grupy w Jaraczu, po czym wszyscy powrócili do miejsca zakwaterowania.

W sobotę pasjonaci wędkarstwa- 12 gości i gospodarze po śniadaniu udali się do Sławicy nad jezioro Borowe, gdzie odbyły się Międzynarodowe Spławikowe Zawody Wędkarskie- o ich wynikach informujemy w materiale pt „Z życia Koła Wędkarzy”. Pozostali goście w towarzystwie członków rodzin skockich wędkarzy udali się na zwiedzanie i zakupy do Poznania. Z kolei w godzinach popołudniowych wszyscy spotkali się na obiedzie a o godz. 17,00 na uroczystym spotkaniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Skoki Tadeuszem Kłosem. W trakcie były wystąpienia gospodarzy i gości a Burmistrz min. mówił o pozytywnych aspektach trwającej od lat współpracy między mieszkańcami trzech zaprzyjaźnionych gmin i uczestników spotkania obdarzył gadżetami mającymi przypominać im pobyt w Skokach. Teraz też uhonorowany w roku 2016 na wniosek samorządu Gminy Skoki i skockiego Koła PZW przyznawaną przez „Głos Wągrowiecki” Międzynarodową Nagrodą „Most Przyjaźni” prezes stowarzyszenia wędkarzy z Bardowick, a zarazem „szef” grupy niemieckich gości Jurgen Warnecke, uhonorował Zbigniewa Kujawę i Alojzego Pacholskiego odznakami honorowymi niemieckiego stowarzyszenia wędkarskiego. Odznaczenia te są przyznawane za szczególne zasługi, a tak działalność obu Skoczan oceniają niemieccy koledzy i władze ich stowarzyszenia –  Zbigniew Kujawa, Przewodniczący Rady Miejskiej a zarazem Skarbnik Koła oraz Alojzy Pacholski były Prezes a obecnie Honorowy Prezes Koła należeli do inicjatorów nawiązania współpracy ludzi o podobnych zainteresowaniach z trzech Gmin i do dzisiaj należą do grona osób inicjujących i kierujących tą współpracą. W trakcie  spotkania ogłoszono też wyniki zawodów i wręczono nagrody za zwycięstwa indywidualne i drużynowe. Sobotni wieczór zakończyło wspólne grillowanie w trakcie którego zainteresowaniem cieszył się nakręcony dronem film przedstawiający okolice Skoków i sceny z zawodów.

Uatrakcyjniając pobyt przyjaciół Skoczanie w niedzielę zorganizowali kolejną rywalizację wędkarską- zawody na stawie u pana Krzysztofa Bystrego w Skokach- o ich wynikach piszemy w artykule „Z życia Koła Wędkarzy”. Niedzielny wieczór zakończył się wspólną kolacją, w trakcie której min. dyskutowano o planach dalszej współpracy, w tym o wizycie skockich wędkarzy w przyszłym roku na terenie Gminy Bardowick.   

W poniedziałek, po śniadaniu, żegnani przez przedstawicieli skockich wędkarzy, niemieccy i holenderscy goście udali się w drogę do swych miejsc zamieszkania.

Na podstawie informacji Sekretarza Koła Piotra Babrakowskiego z czytelnikami podzielił się Edmund Lubawy

zdjęcia z wizyty: