W dniach od 25 lipca do 4 sierpnia 2011 roku, 22 osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu Gminy Skoki wraz z opiekunami spędzała po raz XVI wakacyjny czas w zaprzyjaźnionej gminie partnerskiej Bardowick w Niemczech.

W programie wycieczki nie zabrakło atrakcji, do których zaliczyć należy przede wszystkim całodzienny pobyt w parku rozrywki „Heide – Park” w Soltau, zwiedzanie portu w Hamburgu, Muzeum Soli i Wieży Ciśnień w Luneburgu, wieczorny koncert czarodziejskich fontann w hamburskim parku Planten und Blumen. Słoneczna pogoda pozwoliła również na spędzanie czasu nad wodą na terenach odkrytych kompleksów rekreacyjnych w miejscowości Adendorf. Wypady do Aquaparku „Salu”- pozwoliły na kąpiele w mocno zasolonej wodzie, wydobywanej z podziemnych źródeł znajdujących się w Luneburgu.

Czas szybko upływał na zwiedzaniu ciekawych zabytków znajdujących się w okolicy. Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie katedry w Bardowick, podczas którego uczestnicy wyprawy mieli okazję zwiedzić także poddasze świątyni i dotykać serc bardowickich dzwonów katedralnych. Nieocenionymi przewodnikami po zakamarkach katedry byli pani Helma Trapp i pan Martin Rudolf, którym serdecznie za pomoc i opiekę dziękujemy.

Szczególnie ciepło wspominali uczestnicy wycieczki spotkania z młodzieżą ukraińską z Białej Cerkwi wypoczywającą w pobliskim Neetze. Wspólne zabawy na dyskotece i basenie były okazją do zawarcia nowych przyjaźni.

Równie ciekawa była wspólna wyprawa naszej polskiej grupy i młodzieży z Bardowick do pachnącego historią i zabytkami miasta Lübeka, i nad bałtycka plażę Timmendorfen Strand. Wielkie wrażenie na uczestnikach wyprawy zrobiło zwiedzanie Sea Life. W wielkich akwariach mogliśmy podziwiać wspaniałe okazy przedstawicieli podmorskiego świata: rekiny, żółwie, płaszczki i mieniące się kolorami ryby wśród, których wszyscy z łatwością dostrzegali pierwowzory filmowej rybki Nemo.

Dużą atrakcją dla uczestników wyjazdu były także warsztaty artystyczne, podczas, których  powstawały wykonywane przez młodzież naszyjniki, bransoletki i kolczyki. W warsztatach z dużym zapałem uczestniczyli także chłopcy wykazując się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.

Podczas pobytu w Bardowick grupa polska spotkała się z niezwykle serdecznym przyjęciem zarówno ze strony władz gminy jak i jej mieszkańców.

Mam nadzieję, że wrażenia z tegorocznego pobytu na obozie w Bardowick pozostaną dla jego uczestników miłym wspomnieniem.