W dniach od 7 do 9 marca 2008 r. delegacja z gminy Skoki gościła w zaprzyjaźnionej niemieckiej gminie Bardowick na trójstronnym spotkaniu przedstawicieli gmin partnerskich Skoki – Bardowick – Drechterland.

Dla wielu członków 34 osobowej skockiej delegacji był to pierwszy pobyt w gminie Bardowick, a dla niektórych pierwszy pobyt za granicą. W programie pobytu delegacji poza rozmowami dotyczącymi współpracy partnerskiej, znalazł się również czas na zwiedzanie Bardowick i okolic. W samym Bardowick na szczególną uwagę zasługuje średniowieczna katedra, której wieże górują nad dachami domów. Zobaczyć można także czynny wiatrak, produkujący ponoć najlepszą mąkę w okolicy. Nie próbowaliśmy tej super mąki lecz pojechaliśmy do Luneburga, gdzie po długiej podróży czekała nas niespodzianka – kąpiel w kompleksie basenowym Salu. Kąpiel i wodne masaże zregenerowały nasze siły i pozwoliły na realizację planu spotkania.

Wieczorna kolacja powitalna wprowadziła wszystkich w miły nastrój, pozwoliła również na zapoznanie uczestników spotkania z planami gospodarzy. Wszystkim uczestnikom trójstronnego spotkania spodobał się pomysł wspólnej wycieczki do Luneburga, miasta powiatowego znajdującego się w niewielkiej odległości od Bardowick. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać przepiękny ratusz, stylowe kamieniczki wokół placu Am Sande, zabudowania starego portu nad rzeką Ilmenau i znajdujący się tam jeden z najstarszych dźwigów portowych. Spacerując uliczkami nad Ilmenau uczestnicy wycieczki mogli przyglądać się pracy na planie filmowego wieloodcinkowego hitu niemieckiej telewizji pt. „Czerwone Róże„. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem na szczycie Wieży Ciśnień -najpiękniejszego miejsca widokowego w Luneburgu .

Sobotni wieczór dostarczył wszystkim nowych wrażeń, ponieważ członkowie obu zagranicznych delegacji zostali przez gospodarzy spotkania zaproszeni do udziału w „Balu Korzonkowym, corocznej tradycyjnej zabawie kończącej czas zimowej przerwy w pracach polowych. Z zainteresowaniem wszyscy oglądaliśmy ceremonię koronacji nowej miss, zwanej według tradycji regionalnej „królową korzonkową„, która przez okres roku (aż do następnego balu), będzie uświetniać swoją obecnością wszystkie ważne lokalne uroczystości. Mamy nadzieję, że pojawi się również na obchodach „Dni Skoków”, na które zaprosił ją w imieniu władz gminy Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki Zbigniew Kujawa.

Wspólne niedzielne śniadanie zakończyło spotkanie trzech delegacji z partnerskich gmin. Delegacja holenderska ponowiła zaproszenie na jubileusz 35 lecia marszu charytatywnego a nasza delegacja zaprosiła przedstawicieli gmin partnerskich do udziału w uroczystościach Dni Skoków.

Po serdecznym pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotna do Skoków, po drodze odwiedzając miejscowość Scharnebeck, w której znajduje się największy w Europie podnośnik barek. Dzieląc się wrażeniami w autobusie planowaliśmy kolejne spotkanie z nowymi niemieckimi i holenderskimi znajomymi podczas Dni Skoków. Przedtem jednak czeka na skocką delegację wyjazd do Holandii na obchody 35 lecia marszu charytatywnego.

Wiesława Surdyk – Fertsch