W dniach od 13 do 15 marca 2009 r. delegacja z Gminy Skoki gościła w zaprzyjaźnionej niemieckiej Gminie Bardowick na trójstronnym spotkaniu przedstawicieli Gmin partnerskich Skoki – Bardowick – Drechterland. Dla wielu członków 43 osobowej skockiej delegacji był to pierwszy pobyt w Gminie Bardowick, a dla niektórych pierwszy pobyt za granicą. W programie pobytu delegacji poza rozmowami dotyczącymi współpracy partnerskiej, znalazł się również czas na zwiedzanie Luneburga , Bardowick i Scharnebeck.

Luneburg, miasto powiatowe, znajdującego się w niewielkiej odległości od Bardowick, posiada wiele przepięknych, doskonale zachowanych zabytków. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać przepiękny ratusz, stylowe kamieniczki wokół placu Am Sande, zabudowania starego portu nad rzeką Ilmenau i znajdujący się tam jeden z najstarszych dźwigów portowych. Ciekawym miejscem okazało się być również Muzeum Soli, w którym można było zapoznać się nie tylko z historią Luneburga, ale także uzyskać wiele interesujących informacji na temat możliwości otrzymywania soli i jej znaczeniu w życiu człowieka .

Po długiej podróży i zwiedzaniu miasta czekała nas niespodzianka – kąpiel w kompleksie basenowym Salu. Kąpiel i wodne masaże zregenerowały nasze siły i pozwoliły z entuzjazmem udać się na partnerskie spotkanie.

Wieczorna kolacja powitalna wprowadziła wszystkich w miły nastrój ,pozwoliła również na zapoznanie uczestników spotkania z planami gospodarzy . Wszystkim uczestnikom trójstronnego spotkania spodobał się pomysł wspólnej wycieczki nową historyczną trasą spacerową po Bardowick .

Od niej właśnie rozpoczęliśmy sobotnie przedpołudnie. W Bardowick na szczególną uwagę zasługuje średniowieczna katedra, której wieże górują nad dachami domów oraz kościół Nikolaihof. Zobaczyć można także czynny wiatrak, produkujący ponoć najlepszą mąkę w okolicy .Wspólny spacer był nie tylko okazją do poznania zabytków i urokliwych zakątków Bardowick, ale stanowił także okazję do partnerskich rozmów, które były wstępem do roboczego trójstronnego spotkania przedstawicieli trzech naszych gmin partnerskich. Spotkanie to odbyło się w sobotnie popołudnie i było okazja do podsumowania dotychczasowej współpracy i wyznaczenia konkretnych zadań do realizacji w najbliższej przyszłości. Po raz pierwszy w tym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele młodzieży, którzy wspólnie przygotowują się do realizacji międzynarodowego projektu „Plaża”. O szczegółach tego projektu poinformujemy państwa w następnym wydaniu Wiadomości. Podczas trwania rozmów, pozostała część naszej delegacji odwiedziła miejscowość Scharnebeck, w której znajduje się największy w Europie podnośnik barek .

Sobotni wieczór dostarczył wszystkim nowych wrażeń , ponieważ członkowie obu zagranicznych delegacji zostali przez gospodarzy spotkania zaproszeni do udziału w „Balu Korzonkowym„ , corocznej tradycyjnej zabawie kończącej czas zimowej przerwy w pracach polowych. Z zainteresowaniem wszyscy oglądaliśmy ceremonię koronacji nowej miss, zwanej według tradycji regionalnej „królową korzonkową„, która przez okres roku (aż do następnego balu), będzie uświetniać swoją obecnością wszystkie ważne lokalne uroczystości. Mamy nadzieję, że pojawi się również na obchodach „Dni Skoków„, na które zaprosił ją w imieniu władz gminy Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki Zbigniew Kujawa .Po raz pierwszy bal ten zaszczyciły swoją obecnością księżniczki i królowe wybierane , zgodnie z tradycją, także w innych regionach Niemiec. Był więc to bal, w którym wzięło udział wiele koronowanych głów ….

Wspólne niedzielne śniadanie zakończyło spotkanie trzech delegacji z partnerskich gmin. Podczas pożegnania miłe słowa podziękowania padły pod adresem gospodarzy, którzy wiele trudu włożyli w przygotowanie corocznego wiosennego spotkania. Na pożegnanie Delegacja holenderska wyraziła nadzieję na wspólne spotkanie przy okazji marszu charytatywnego odbywającego się corocznie w gminie Drechterland a nasza delegacja zaprosiła przedstawicieli gmin partnerskich do udziału w uroczystościach Dni Skoków. W imieniu władz miasta i gminy zaproszenie to obu delegacjom gmin partnerskich przekazał Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki Zbigniew Kujawa.
Po serdecznym pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotna do Skoków, po drodze Dzieląc się wrażeniami w autobusie planowaliśmy kolejne spotkanie z nowymi niemieckimi i holenderskimi znajomymi podczas Dni Skoków.

Wiesława Surdyk – Fertsch- Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Skoki