Po raz XI Zespół Parków Krajobrazowych zorganizował Konkurs Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska”. Najpierw 22 II 2019 w Zespole Szkół Odzieżowych odbył się pierwszy etap – pisemny test na 100 punktów, który wyłonił 20 najlepszych znawców regionu. Zakwalifikowali się oni do drugiego etapu, który odbył się w dniach 25-26 IV br.
w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Wśród tej dwudziestki znalazło się dwóch przedstawicieli naszej szkoły – Rafał Jarzębowski i Michał Szklennik. Ich zadaniem na tym etapie było przygotowanie i przedstawienie jednodniowej wycieczki z uwzględnieniem obszaru chronionego oraz tradycji i kultury ludowej. Rafał przedstawił rymowaną wyprawę do Dziekanowi, Michał prozą zachęcał do odwiedzenia Spycimierza. Ostatecznie według jury Rafał otrzymał wyróżnienie, (co równa się IV miejscu) natomiast Michał tytuł laureata (bez podania miejsca).

Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili pobliski zespół pocysterski, obecnie w zarządzie księży salezjanów. Po zwiedzeniu klasztoru przeszliśmy też miejscowy quest.

Wiele atrakcji przyniósł też dzień następny. Organizatorzy zabrali nas na wycieczkę do Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Obejrzeliśmy m.in. Anastazewo – dawne przejście graniczne między zaborem pruskim a rosyjskim, z zabytkowymi zabudowaniami straży granicznej, dawnego zajazdu (Hotel Przybylski) oraz budynkami stacji kolei wąskotorowej oraz Izbę Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym z odrestaurowanym zabytkowym wiatrakiem i ciekawymi zbiorami regionalnymi, na koniec zjedliśmy lody w powidłu i obejrzeliśmy wystawę ryb nad miejscowym jeziorem.

Gratulując uczniom wielkiego sukcesu składamy serdeczne podziękowania ich rodzicom, bez ich zaangażowania i pomocy nie dalibyśmy rady.

Nauczyciele przygotowujący
Barbara i Andrzej Surdyk