Choć sobotnie popołudnie 4 maja nie należało do iście słonecznych i ciepłych dni maja to takowe na pewno było dla wszystkich Druhen i Druhów oraz gości, którzy tego dnia zgromadzili się na płycie Skockiego Targowiska by wspólnie świętować Dzień Strażaka. Wspólną uroczystość rozpoczął hymn strażacki- Rycerze Floriana, który odśpiewany został przy dźwiękach instrumentów Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach. Następnie głos zabrał druh prezes Piotr Kaczmarek, który przywitał gości w szczególności Panów Tadeusza Kłosa – Burmistrza Miasta i Gminy Skoki (gospodarza terenu) oraz Pana Bogdana Fleminga – Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu, którzy zechcieli być współorganizatorami święta, a także Panów Parlamentarzystów:

– pana Posła Krzysztofa Paszyka oraz pana Senatora Mieczysław Augustyna;

– Starostę Wągrowieckiego Pana Tomasza Kranca wraz z Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Komunikacji Grzegorzem Bałdygą)

– druha Andrzeja Woźnickiego – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu wraz z przybyłymi delegacjami różnych struktur Związkowych OSP RP;

–  brygadiera Zbigniewa Dziwulskiego – Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu;

– wójtów i burmistrzów z sąsiednich miast i gmin (pana P. Majchrzaka Wójta Gminy Wągrowiec, pana C. Wieczorka Wójta Damasławka).

– pana Zbigniewa Kujawę Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Skoki wraz z radnymi

wszystkich miłośników i sympatyków pożarnictwa, szczególnie mieszkańców Miasta i Gminy Skoki.

Druh prezes w swoim przemówieniu podkreślał jak ważną i odpowiedzialną rolę we współczesnym świecie tworzą Ochotnicze Straże Pożarne: „Dziś zakładając mundur strażaka ochotnika, i nie ważne czy to ten galowy czy bojowy, musimy być świadomi ogromnej odpowiedzialności, którą na siebie bierzemy. To my jesteśmy spadkobiercami tego co przez lata budowali nasi dziadkowie i ojcowie, którzy pod swymi mundurami nieśli miłość i poświęcenie dla bliźniego.”

Nie zabrakło również słów podziękowań dla wszystkich muzyków Orkiestry za podtrzymywanie działalności kulturalnej i tradycji ruchu ochotniczego poprzez oddanie dla muzyki dętej.

Wydarzenie na Skockim Targowisku było również doskonałą okazją do zaprezentowania lokalnych produktów spożywczych, każdy z przybyłych gości mógł spróbować regionalnych i tradycyjnych przysmaków w  strefie przygotowanej przez KOWR OT Poznań-  POLSKA SMAKUJE. Wśród wystawców znaleźli się:

  • Pasieka Trzy Sady,
  • Gospodarstwo Rolne Rolniczy handel Detaliczny Marcin Rusiewicz,
  • Grupa dla Rybna Wielkiego,
  • Gospodarstwo Rolne Anna Zawierowska,
  • Gospodarstwo Rolne Pankiewicz,
  • Gospodarstwo Pasieczne Krzysztof Kermes,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Kaliszany,
  • Koło Gospodyń Żelice.

Na koniec na wszystkich chętnych czekała pyszna strażacka grochówka, a także kiełbaska grillowana przez druhów z OSP Skoki J

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli i zaangażowali się w pomoc w przygotowaniach tego wydarzenia.

Piotr Kaczmarek