W małej miejscowości naszej gminy, leżącej 50 km od Poznania, 25 km od Wągrowca, 10 km od Skoków – Jabłkowie, znajduje się całodobowy Dom Pomocy Społecznej „Nasz dom”.

Dom Pomocy powstał z myślą o ludziach starszych, samotnych, pragnących w spokoju i z daleka od trosk cieszyć się życiem i godnie mieszkać wśród życzliwych, gotowych do pomocy ludzi. Jest jednym z nielicznych obiektów specjalnie zaprojektowanych i wybudowanych zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.

Ideą Domu jest dbałość i troska o jakość życia pensjonariuszy oraz zapewnienie im jak najlepszych warunków. Dom jest odpowiednio wyposażony i przystosowany dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych.

Krajobraz i wiejskie, czyste powietrze pozwalają w ciszy i spokoju obcować z pięknem przyrody, co sprawia, że pensjonariusze czują się w nim doskonale. Okoliczne łąki, pola, lasy są wspaniałym terenem do spacerów, relaksu i wypoczynku.

Mieszkańcom Domu zapewnione są pokoje 1, 2 i 3 osobowe z łazienką, jadalnia, obszerny salon z telewizorem i biblioteką, profesjonalna całodobowa opieka, jeden raz w tygodniu konsultacja lekarska, rehabilitacja, terapia zajęciowa i gimnastyka. Na życzenie zapewniona jest opieka duszpasterska.

Dzięki zatrudnienie wykształconej i doświadczonej kadry możliwa jest realizacja programów terapeutycznych i wychowawczych. W zespołach Domu Pomocy pracują pracownicy socjalni, pielęgniarki, terapeuci, fizjoterapeuci, opiekunowie i personel pomocniczy. Pracownicy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje na kierunkach związanych z opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Dzięki temu świadczą usługi o wysokim standardzie. Opiekę lekarską  mieszkańcom Domu zapewnia Przychodnia „Hipokrates” w Skokach.

Dom Pomocy Społecznej w Jabłkowie oferuje także krótkoterminowe pobyty:
– dla osób niepełnosprawnych,
– dla osób przewlekle chorych,
– dla osób w podeszłym wieku,
– dla osób po pobytach szpitalnych.

Całością sprawnie kieruje właściciel Domu Pomocy Społecznej „Nasz dom” Pan Mateusz Kozłowski.

16 listopada 2018 roku Dom Pomocy w Jabłkowie odwiedzili członkowie Emeryckiego Zespołu Śpiewaczego „Harfa”. Swój pobyt Zespół uświetnił występem słowno- muzycznym. Mieszkańcy Domu otrzymali także skromne upominki w postaci Gminnych Kalendarzy na rok 2019 oraz wykonanych przez Zespół „Harfa” bombonierek z cukierkami. Piękne bombonierki zaprojektowała członkini „Harfy” Pani Kazimiera Głazowska. Występ składał się z trzech części. Pierwsza część nawiązywała do Setnej Rocznicy Uzyskania Niepodległości oraz Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaskoczeniem dla członków „Harfy” był fakt, iż niektórzy z pensjonariuszy znali bardzo dobrze teksty wykonywanych pieśni i wspólnie śpiewali z Zespołem, np. „Jak długo na Wawelu”, „Marsz Polonia”, „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani” czy „Wojenko, wojenko”. Dominowała szczególnie Pani Marianna.

W drugiej części Zespół „Harfa” śpiewał pieśni biesiadne, min. „Mariannę, „Ciernistą różę’, „Gdybym miał gitarę”, „Winobranie”, „Tak jak przed laty”, no i piękne „Polskie kwiaty”.

W trzeciej części śpiewano wspólnie siedząc przy stołach suto zastawionych pysznymi rogalami, receptury Pani Marii Kozłowskiej, mamy właściciela obiektu oraz smacznymi kanapkami. Pycha!!! Te piosenki nawiązywały do przeżyć emeryckich, np. „Dzisiaj my seniorzy”, „Już lat nam mało zostało”, „Szła babeczka do laseczka”, czy „O laluniu, o babuniu”.

Śpiewy oraz wspólne rozmowy integrowały wszystkich biesiadników imprezy, a wspólna fotografia niech będzie tego dowodem:

                                              

 

Dwugodzinny pobyt w „Naszym domu” minął bardzo szybko. Gospodarze oraz pensjonariusze Domu zaprosili Zespół „Harfa” do ponownego spotkania. Wstępnie ustalono, że przyjedziemy z kolędą  w miesiącu styczniu przyszłego roku.

                                                                                              Antoni Wiśniewski