Po wspaniałej inauguracji działalności Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach, która odbyła się 3 października w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skokach, nastąpił czas nauki, czas prób i codziennych ćwiczeń.

Członkowie orkiestry poznają tajniki gry na instrumentach pod okiem wspaniałych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Instrumenty dęte blaszane, czyli trąbki, kornety, sakshorny oraz puzony i eufonium prowadzi absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, puzonista Teatru Wielkiego w Poznaniu pan Zbigniew Starosta. Flety, które zaliczamy do grupy instrumentów dętych drewnianych, prowadzi również absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Pan Sebastian Łukaszewski. Na co dzień pan Sebastian jest flecistą Opery Poznańskiej oraz nauczycielem w klasie fletu Państwowej Szkoły Muzycznej w Wolsztynie. Pozostałe instrumenty dęte drewniane, czyli klarnety, saksofony altowe i tenorowe oraz instrumenty perkusyjne, znajdują się pod opieką samego kapelmistrza pana Artura Pokorzyńskiego – absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu, wieloletniego nauczyciela gry na instrumentach przy ośrodkach kultury w Rogoźnie, Poznaniu i Murowanej Goślinie, multiinstrumentalisty, aranżera, który współpracował z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie przy musicalu „Raj” oraz koncercie fabularyzowanym pt. „Anna i Anna” z piosenkami Anny German i Anny Jantar, koncertował wraz z międzynarodowymi produkcjami musicalowymi: „Upiór w operze” i „Disney Phantasy Gala” w Niemczech, Holandii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Austrii, Francji i Włoszech.

Plan zajęć orkiestry przedstawia się następująco:

Poniedziałek 18:00 – 20:30 – próba sekcyjna – instr. dęte drewniane (A. Pokorzyński)

Wtorek 16:00 – 20:30 – zajęcia z instruktorami – instr. dęte drewniane (S. Łukaszewski / A. Pokorzyński)

Środa 16:00 – 20:30 – zajęcia z instruktorami – instr. dęte blaszane i perkusyjne (Z. Starosta / A. Pokorzyński)

Czwartek 18:00-20:30 – próba sekcyjna instr. dęte blaszane/próba tutti (A. Pokorzyński).

Niezmiernie cieszy nas fakt tworzenia się bardzo przyjaznej aury wokół naszej orkiestry, która liczy już sobie ponad trzydzieści osób. Mam tu na myśli zarówno zaangażowanie ze strony samych członków orkiestry i ich rodzin, jak i ze strony osób nie związanych z nami. Za przykład mogą tu posłużyć kontakty z muzykami orkiestry SUONI z Norwegii nawiązane po naszej inauguracji. Z przyjemnością przyjęliśmy także chęć współpracy zadeklarowaną przez pana Marcelego Ucińskiego, muzyka pochodzącego z gminy Skoki, grającego na tenorze w jednej z najlepszych orkiestr dętych OSP w Polsce – Orkiestrze Dętej OSP w Kole. Dziękujemy również za udostępnienie czterech saksofonów, klarnetu oraz za pulpity do nut, które zasponsorował nam nasz koordynator projektu i jednocześnie kolega z orkiestry – pan Mieczysław Jarzembowski.

Obecnie orkiestra jest w trakcie pracy nad cyklem pięciu utworów w łatwym układzie pt. „Wir rocken die Schule!” niemieckiego kompozytora Andreasa Frey’a, a także nad dwiema kolędami: „Lulajże Jezuniu” i „Bóg się rodzi” w opracowaniu kapelmistrza – Artura Pokorzyńskiego. Już niebawem, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, nasza orkiestra zaprezentuje swoje umiejętności przed Skocką publicznością.

Artur Pokorzyński

Galera zdjęć: