Wnętrze gościnnego Gościńca „Winnica” w Sławicy 30 września 2015 wypełnił śpiew na sto trzynaście gardeł. Spotkanie Śpiewacze zatytułowane „ Lato, lato zostań dłużej” zachęciło do przywołania w piosence wspomnień minionego lata i do zachowania gorącej pory roku w sercach do następnego lata. Nawet słoneczko jasno świeciło w okna urokliwego dworku, gdy zeń dobiegały melodie turystyczne, wakacyjne i biesiadne. A wyśpiewane zostały najpiękniej przez seniorskie zespoły śpiewacze, które przybyły do „Winnicy” z następujących miejscowości: Obornik, Rogoźna Wielkopolskiego, Murowanej Gośliny, Mieściska i Skoków.

Organizatorem wspólnego letniego zaśpiewania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.

Na muzyczny początek
Serwowano chlebek ze smalcem i ogórkiem jako najlepszy sposób na rozśpiewanie się:) Ze sceny przywitano zespoły i zanim zabrzmiało gromkie sto lat od babek dla chłopaków ( Dzień Chłopca) to najpierw maestro Mateusz Doniec wyczarował na fortepianie „Polkę Dziadek”. Wszak w tym roku do upalnego lata dołączyło w Skokach jeszcze radio. O tak ważnym fakcie, nie sposób było zapomnieć.

Zespoły na estradzie
Spotkanie Śpiewacze rozpoczął Zespół Śpiewaczy SONATA z Obornik pod batutą Ryszarda Janusza. Niechaj w malutkim świecie SONATY, o którym tak pięknie śpiewali chórzyści przez cały rok kwitną białe, majowe bzy. Tego życzono SONACIE w nawiązaniu do zaśpiewanych przez chórzystów utworów.

Jako drugi zaprezentował się Zespół Śpiewaczy GOŚLINIANKA z Murowanej Gośliny, kierowany przez Alicję Duszczyk. Dzięki piosence „ Lato, lato…” w Murowanej Goślinie pozostanie ono przez cały rok, a zespołowi niechaj w duszy gra zawsze pogodna melodia.

Zestaw znanych i lubianych przebojów zaserwował w dalszej kolejności Zespół Śpiewaczy PRZEMYSŁAW II z Rogoźna. Jego instruktor Ireneusz Mazurek wystąpił w podwójnej roli: dyrygenta i trębacza. Dzięki zaśpiewaniu między innymi „Walca Wiedeńskiego” i „Jimmy Joe” śpiewacy udowodnili, że ich życiu na emeryturze towarzyszy pogoda ducha i pełna harmonia.

Oby wszystkie noce i dni upływały pod znakiem przyjaźni z Bandą (od: „ Bando, bando…”) życzymy tego Chórowi KANON z Mieściska, kierowanemu przez Annę Małecką. Chór między innymi wzruszył piosenką „ Od nocy do nocy”, a zaskoczył góralską interpretacją w „Hej szalała”.

Gospodarze Spotkania Zespół Śpiewaczy HARFA, prowadzony przez Antoniego Wiśniewskiego udowodnili, że tak jak przed laty (w nawiązaniu do piosenki Grażyny Świtały), tak i dzisiaj są artystyczną wizytówką Gminy Skoki wśród seniorów. Zaskoczyli „ Nimfą z czarnego stawu”.

Panowie dwaj
Mowa o Antonim Wiśniewskim i Mateuszu Dońcu. Dwa pokolenia, jedna miłość do muzyki. Mateusz najpierw grą na fortepianie, a w dalszej części spotkania akompaniując na akordeonie uatrakcyjnił, uświetnił wydarzenie i wyniósł Spotkanie Śpiewacze na wyżyny artystycznej uczty. Antoni zaś jako najlepszy wodzirej wśród dyrygentów „rozkręcił” w mig biesiadę, czyniąc drugą część spotkania swobodną, z przymrużeniem oka i oczywiście nadal rozśpiewaną.

Technika sceniczna
Dzięki pomocy ze strony MDK w Wągrowcu, rozstawiono podesty sceniczne dla potrzeb prezentacji artystycznych. Światło, dźwięk i fortepian udostępnił natomiast Remigiusz Śmigiel z Wągrowca. Za transport podestów dziękujemy Krzysztofowi Stoińskiemu ze Skoków.

Na do widzenia
Zespoły śpiewacze otrzymały pamiątkowe statuetki i zakładki do książek z logo Biblioteki w Skokach. Pyszne, domowe soki zaserwowała Właścicielka „Winnicy” Dorota Kamińska. Na zdrowie, i do zobaczenia za rok. Dziękujemy.

W imieniu Organizatora
Elżbieta Skrzypczak