Zaniedbany budynek stojący za skocką biblioteką to już historia. Dzięki środkom finansowym z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz niewielkiemu nakładowi finansowemu ze środków własnych gminy zyskaliśmy nowe miejsce, które na pewno polubią miłośnicy koncertów muzyki dawnej, poezji śpiewanej czy warsztatów rzemieślniczych, ale nie tylko, ponieważ pracownicy biblioteki deklarują otwartość na ciekawe propozycje kulturalne. Wydarzenie, które odbyło się 9 czerwca połączono z obchodami Dnia Dziecka.

Otwarcie rozpoczęło się od tańców ludowych. Po części artystycznej głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Skoków Wojciech Cibail.

– Gmina Skoki zyskała kolejny punkt spotkań i obcowania z kulturą, czy sztuką. Jestem przekonany, że Powozowania Kultury, pod okiem pracowników naszej biblioteki stanie się miejscem, które będzie tętnić życiem i będziemy tutaj z chęcią wracać – powiedział burmistrz Cibail.

Otrzymana promesa opiewająca na kwotę 547 tysięcy złotych na zadanie ,,Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku gospodarczego na zaplecze Biblioteki Publicznej w Skokach” nie została zmarnowana. A wręcz przeciwnie. Od teraz możemy pochwalić się magicznym, które stworzyli wspólnie mieszkańcy przekazując może niepotrzebne, ale z historią meble.

– Dziękuję za tak pozytywny odzew ze strony mieszkańców, którzy postanowili przekazać pamiątki rodzinne: meble, obrusy, firany, gramofon, kufry, kosze wiklinowe, lampy, a nawet telefon przewodowy i suszone kwiaty. Każdy ze sprzętów idealnie wpisał się w klimat Powozowni. O dary pieczołowicie zadbamy, dając im drugie życie – opisała proces tworzenia Powozowni dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach Elżbieta Skrzypczak.

Niedzielne popołudnie należało także dla najmłodszych mieszkańców, którzy w radosnej atmosferze świętowali Dzień Dziecka. Na nudę nie mogli narzekać. Przygotowane zostały dla nich między innymi balonowe atrakcje czytelnicze, warsztaty rękodzielnicze czy familijne filmowe propozycje w kinie BiblioMuza.