Jezioro Czarne o potocznej nazwie Karolewskie położone jest na południe od centrum miasta Skoki w jego administracyjnych granicach.

W odległości około 50 m od zachodniego brzegu akwenu przebiega droga Poznań-Wągrowiecoraz linia kolejowa.

Jezioro jest otoczone prawie w całości lasami, z wyjątkiem brzegu północnego, gdzie zlokalizowane są działki rekreacyjne. Wzdłuż brzegów rozciąga się pas szuwarów niskich reprezentowanych przez turzyce. W pasie oczeretów, poprzerywanych licznymi kładkami dla wędkarzy dominuje trzcina zwyczajna.
Wody jeziora pomimo jego małego rozmiaru i sąsiedztwa działek letniskowych są czyste i nadają się do kąpieli.

Jezioro Karolewskie ma bardzo małą zlewnię bezpośrednią – 0,28km2, która prawie w 66% pokryta jest lasem.

Grunty orne, oddzielone pasem działek letniskowych stanowią 28% powierzchni zlewni.

Jezioro Karolewskie należy do najczystszych jezior na terenie Gminy Skoki.

Wody jeziora użytkują wędkarze z koła PZW Troć

Obok jeziora przebiega droga leśna w kierunku Szczodrochowa, którą najszybciej i najbezpieczniej można dostać się do Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka”. Nad zabagnionym  terenem wokół jeziora władze gminy wybudowały w 2008 roku ponad sześćdziesięciometrową  kładkę pieszo-rowerową.

Co słychać nad jeziorem