Z dala od zgiełku miast, na uboczu głównych arterii komunikacyjnych nierzadko ukryte są miejsca niezwykle ciekawe, choć mało znane, urzekające nieskażonym pięknem, które odkrywają tylko nieliczni. Do takich miejsc należy niewątpliwie wiele miejscowości na Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Jedną z nich są Łagiewniki Kościelne, położone tak jak Skoki nad rzeką Małą Wełną, przy trasie wiodącej z Kłecka do Kiszkowa.

W opinii znawców lokalnej historii, bliskość koryta rzeki miała w przeszłości decydujący wpływ na życie mieszkańców. Położenie pierwszej osady nad wodą sprawiło bowiem, iż przez wiele pokoleń trudnili się oni wyrobem łagwi, czyli naczyń z drewna lub skóry, które przeznaczone były do gromadzenia i przenoszenia wody. Ta lokalna specjalność zadecydowała też o tym, że wieś przyjęła z czasem nazwę Łagiewniki.

13 maja br. na zaproszenie księdza proboszcza Pawła Krzewińskiego „Harfa” udała się na koncelebrę Mszy świętej z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego oraz 101 rocznicy objawień w Fatimie jakie w 1917 roku miała trójka pastuszków:  10-letnia Łucja Dos Santos oraz 9 letni Franciszek Marto i 7 – letnia Hiacynta Marto (oboje byli kuzynami Lucji).

Zespół „Harfa” uświetnił mszę świętą o godzinie 11,30 pieśniami o tematyce maryjnej, a po mszy krótkim koncertem przyjętym z aplauzem przez miejscowych. Emerycki Zespół Śpiewaczy „Harfa” zaśpiewał w Łagiewnikach następujące pieśni: „O Maryjo”, „O pełen skarbów”, „Lilio Biała”, „Matko Królowo”, „Anielska pieśń”, „Czarna Madonna”, „Kochana Matko”, „Zaufaj Maryji”, „Zapada zmrok”, „Po górach dolinach” i „Fatimska Pani”. 

Ksiądz proboszcz Paweł Krzewiński podziękował zespołowi za występ i uczestnictwo w uroczystościach, równocześnie zaproponował kontynuację religijnych spotkań.

Na zakończenie pobytu w parafii wykonaliśmy wspólną, pamiątkową fotografię, której pomysłodawcą był Staszek Grzegorzewski – nasz fotoreporter.

Na fotografii:
siedzą od lewej: Iwona Stern, Halina Wołków, Irena Futro, Kazimiera Głazowska, Irena Małecka i Małgorzata Przykucka,
– w drugim rzędzie stoją od lewej: Barbara Tokarska, Ewa Chudziak, Danuta Grzegorzewska, Iwona Ranke, Barbra Wrocińska, Krystyna Kramer, Danuta Jakszewska, Zofia Starzyńska, Łucja Nowak i Stanisław Grzegorzewski,  
– w trzecim rzędzie stoją od lewej: dyrygent Antoni Wiśniewski, Bronisław Chudziak, ks. proboszcz Paweł Krzewiński, Witold Tokarski, Jan Przykucki i Barbara Szymkowiak.

A teraz trochę historii. Parafia w Łagiewnikach Kościelnych może poszczycić się bogatą przeszłością. Najstarszy zapis mówiący o tutejszym kościele odnaleźć można w Aktach Gnieźnieńskich, które pochodzą z 1420 r. Burzliwy był okres reformacji. Kościół przechodził w ręce kalwinów, luteran i braci czeskich. W 1614 powrócił do katolików. W 1741 roku staraniem ówczesnego proboszcza ks. Śliwińskiego wzniesiono nową świątynię, która stoi do dziś i liczy sobie 277 lat. W okresie II wojny światowej dzięki odpowiedzialnej i troskliwej postawie parafian, zabezpieczono przed grabieżą i zniszczeniami znaczną część przedmiotów liturgicznych.   

Ksiądz Paweł Krzewiński obecny proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych podkreśla, że jest to typowa wiejska parafia. Mieszka tutaj przeszło sześćset osób. Swą opieką duszpasterską ks. Krzewiński obejmuje również maleńką, bo liczącą ok. 300 osób parafię pw. Opieki Matki Bożej w Pomarzanach. Posługę proboszcza w Łagiewnikach Kościelnych i w Pomarzanach pełni od 1999 r.  Niełatwo było mu początkowo przyzwyczaić się do życia na wsi. Teraz z trudem znosi gwar i hałas miasta. Jest bardzo wyciszony i spokojny co bardzo emanuje na przybyłych gości. – Tutaj czas płynie wolniej, nie ma zabiegania i niepotrzebnej nerwowości. Jest cisza i spokój- mówi.

Proboszcz łagiewnickiej wspólnoty z uznaniem mówi o mieszkańcach obu parafii. Zdążył poznać wszystkich mieszkańców, w większości ich problemy, ich radości i bolączki. Podkreśla, że wierni potrafią sami się zorganizować i ramię w ramię podejmują różne prace na rzecz swojej parafii.

Żegnamy się z parafią i ich włodarzem.  Do zobaczenia!

Antoni Wiśniewski