Poznańska Kolej Metropolitalna to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej. W godzinach szczytu przewozowego pociągi w systemie PKM będą kursować z częstotliwością co 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Poznańska Kolej Metropolitalna obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.

Rolę organizatora PKM pełni Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a operatorem są Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (pasażerów będą wozić nowoczesne, komfortowe składy). Funkcję koordynatora działań informacyjno-promocyjnych PKM powierzono Stowarzyszeniu Metropolia Poznań.

Uruchomienie PKM następować będzie etapami. Pierwsze połączenia w ramach systemu zaczną funkcjonować 10 czerwca 2018 roku na liniach Poznań – Jarocin, Poznań – Wągrowiec, Poznań – Nowy Tomyśl i Poznań – Grodzisk Wielkopolski.

Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA.

Założeniem PKM jest stworzenie mieszkańcom metropolii Poznań alternatywy dla indywidualnych połączeń samochodowych.

Więcej na stronie projektu http://www.kolej.metropoliapoznan.pl/