zgromadziły skoczan w niedzielę, 10 kwietnia na Mszy św. a następnie przy bramie cmentarza parafialnego, gdzie odbyła się uroczystość przygotowana przez Sławomiłę i Franciszka Baranowskich, Bożenę i Michała Kołpowskich oraz Iwonę i Krzysztofa Migasiewiczów, członków Skockiej Grupy „Katyń-Pamiętamy”.

Do zgromadzonych przed pamiątkową tablicą zwrócił się Krzysztof Migasiewicz, wygłaszając następujące słowa:

”Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”(Wisława Szymborska)

W tym intensywnym biegu życia przyszliśmy dzisiaj właśnie tu, by się zatrzymać, by dać świadectwo pamięci Zmarłym, bo tak właśnie żywi wyrażają swoją z nimi solidarność.

Odpowiedzialne i mądre pomysły mieszkańców skockiej wspólnoty, wsparcie lokalnego samorządu i władz kościelnych sprawiły, że właśnie w tym miejscu, godnym i symbolicznie pięknym, u bram skockiej  nekropolii przed pamiątkowymi tablicami
w kończącym się roku katyńskim możemy oddać cześć skockim Ofiarom enkawudowskiego mordu, którzy siedemdziesiąt jeden lat temu na sowieckiej nieludzkiej ziemi wydali ostatnie tchnienie nim zalegli w wiecznej ciemności.

Dokładnie rok temu poraziła nas informacja ze Smoleńska
o tragicznej katastrofie polskiego samolotu.  96 Ofiar , w tym Parę Prezydencką otoczmy teraz szczególnie serdecznymi myślami
i skierujmy wobec nich najlepsze nasze  uczucia i wspomnienia.

Jednocześnie pokłońmy się też skockim Powstańcom Wielkopolskim oraz wszystkim Zmarłym –  również innych wyznań – leżącym na tym cmentarzu, którzy przed nami tworzyli wspólnotę tego miasta i gminy.

W imieniu Skockiej Grupy „Katyń- Pamiętamy” dziękuję  wszystkim tu obecnym mieszkańcom, rodzinom pomordowanych, gościom oraz pocztom sztandarowym naszych szkół i organizacji za obecność i wyrazy pamięci.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”

fot. Iwona Migasiewicz

kwietniowe_rocznice

kwietniowe_rocznice_1

kwietniowe_rocznice_2

kwietniowe_rocznice_3

kwietniowe_rocznice_4

kwietniowe_rocznice_5

kwietniowe_rocznice_6

kwietniowe_rocznice_7

kwietniowe_rocznice_8

kwietniowe_rocznice_9

kwietniowe_rocznice_10

kwietniowe_rocznice_11

kwietniowe_rocznice_12

kwietniowe_rocznice_13

kwietniowe_rocznice_14

kwietniowe_rocznice_15

kwietniowe_rocznice_16

kwietniowe_rocznice_17

kwietniowe_rocznice_18

kwietniowe_rocznice_19

kwietniowe_rocznice_21