W zdrowym ciele zdrowy duch – to motto które od 11 lat przyświeca zadaniu powierzanemu przez gminę Skoki stowarzyszeniom i organizacjom pozarządowym na rzecz mieszkańców gminy Skoki w wieku 50+.

Przez pierwsze 7 lat zadanie realizowało Towarzystwo Wspierania Rodziny i Dziecka ALIA, obecnie pałeczkę od 4 lat przejęło Stowarzyszenie Edukacyjne TECZA z Jabłkowa. Także i w tym roku TĘCZA wygrała konkurs na organizację tego działania i podpisała z gminą Skoki umowę na kwotę 50 tysięcy złotych.

Jest to zadanie całoroczne i składa się w wielu elementów, które mają tak naprawdę jeden wspólny mianownik, czyli profilaktykę zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną. Przekłada się to na zdrowe ciało i umysł. Osoby 50+ spędzają ze sobą czas aktywnie, często w różnych zakątkach naszej gminy i poza nią, utrwalają pozytywne wzorce w swoim życiu oraz nawiązują wzajemne relacje. Oprócz tego uczestnicy projektu mogą brać udział w zajęciach z profilaktyki żywienie i badaniach profilaktycznych.

W ubiegłorocznej, jubileuszowej 10. edycji w różnorakich działaniach wzięło udział łącznie 150 naszych mieszkańców. Niektórzy uczestniczyli w wielu zadaniach, a niektórzy skorzystali tylko z wybranych elementów.

Przez cały rok odbywały się:

  • zajęcia z pilatesu w Skokach i zdrowego kręgosłupa w Lechlinie i Jabłkowie.
  • Warsztaty kulinarne w Lechlinie
  • 4 wyjazdy do Aquaparku w Wągrowcu
  • 6 spacerów nordic walking i 6 wycieczek rowerowych po różnych zakątkach gminy i terenów sąsiednich
  • Badanie profilaktyczne poziomu TSH (tarczyca) i poziomu cukru we krwi.

W tym roku kontynuujemy temat. Trwają już obecnie zajęcia z pilatesu i zdrowego kręgosłupa, tu już miejsca się wyczerpały. Natomiast wszystkie inne działania przed nami. Będziemy o wszystkim informować na bieżąco.  

Koordynatorami działań w ramach tego projektu są: Karolina Stefania, Sławka Kędziora i Joanna Tomczak. Serdecznie zapraszamy do współpracy naszych mieszkańców w wieku 50+.