Harcerski Market-Garden już „pełnoletni”

201

Tak, bowiem już po raz 18 harcerze ze skockiego środowiska zorganizowali imprezę upamiętniającą największą podczas II wojny światowej operację powietrzno-desantową. Jej kryptonim to właśnie Market-Garden.

Wśród wielu alianckich jednostek była 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego – patrona i bohatera 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej. W tym roku gościliśmy także zaprzyjaźnione środowisko 102 drużyn z Wągrowca.

Gościnną bazę tym razem znaleźliśmy w remizie OSP w Skokach za co jesteśmy bardzo wdzięczni druhom strażakom.

Piątkowy wieczór upłynął na przygotowaniach trasy, ustaleniu punktów kontrolnych, wykonaniu butonów i przydziału czynności na dzień następny. Ten po przybyciu wszystkich ekip rozpoczęliśmy apelem. Potem ustalenie kolejności startu i w drogę.

Na trasie zuchów i harcerzy czekały atrakcyjne punkty jak: strzelanie z wiatrówki (podziękowania dla braci i siostry z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego za poprowadzenie strzelania), Przeprawa linowa przez Małą Wełnę, Poszukiwanie „min” w piaskownicy, rzut granatem, podstawy pierwszej pomocy, szyfry, puzzle, przygotowanie herbaty nad ogniskiem czy rozbijanie namiotu a po obiedzie quest po Skokach. Warto nadmienić, że wszelkie konkurencje rozgrywały się na terenie miasta a jej uczestnicy prezentowali się w mundurach czym wzbudzali niemałe zainteresowanie mieszkańców.

Wieczorem po kolacji usiedliśmy w kręgu by pośpiewać harcerskie, i nie tylko, piosenki a dla najwytrwalszych odbyła się projekcja filmu „O jeden most za daleko” opowiadającego o operacji Market-Garden.

Ostatniego dnia po porannej toalecie, śniadaniu i uporządkowaniu sali udaliśmy się na skocki rynek. Tam miał miejsce uroczysty apel, na którym wręczono nagrody i podsumowano imprezę. Została także wystawiona pod tablicą warta honorowa a delegacja zapaliła znicz w hołdzie poległym a także z okazji rocznicy powołania Szarych Szeregów. Pojawiła się także propozycja dla XIX Market-Garden 2024 ale…

harcmistrz Andrzej Surdyk

Związku Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Wielkopolska – Hufiec Wągrowiec realizował zadanie pn. XVIII Market-Garden powierzone jej przez Gminę Skoki w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jest to zadanie z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży, na które Związek otrzymał dotację z budżetu Gminy Skoki w wysokości 8.500 zł.

Galeria zdjęć uczestników rajdu: