Badania archeologiczne prowadzone od 2017 roku na zlecenie Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej, a sfinansowane ze środków Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu dają nam pewność, że w naszym mieście – oprócz znanych dwóch świątyń – istniał jeszcze trzeci kościół, należący do Jednoty braci czeskich. W jego otoczeniu był również cmentarz oraz plebania wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Wszystkie te obiekty znajdowały się przy dzisiejszej ulicy Parkowej niemal naprzeciwko wjazdu na stadion.

Od niedawna stoją tam dwie tablice. Pierwsza prezentuje najistotniejsze wiadomości o tej mniejszości narodowej, żyjącej w naszym mieście od poł. XVII do poł. XIX wieku. Wspomniane zostały również wyniki prowadzonych tu badań archeologicznych. Druga stanowić może dodatkową atrakcję, gdyż do wizualizacji kościółka wykonanej na płycie ze szkła akrylowego wykorzystano unikatową dziewiętnastowieczną rycinę. Pozwala ona wyobrazić sobie -prawdopodobnie schyłkowy już- wygląd kościółka i jego usytuowanie w rzeczywistej przestrzeni. Oznakowanie i omówienie tego miejsca jest efektem zrealizowanego przez Towarzystwo zadania publicznego pod nazwą „Zapomniane cmentarze ewangelickie na terenie miasta Skoki”, sfinansowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Skokach.

W ramach tego projektu odbyła się również prelekcja Marcina Krzepkowskiego pt.  „Znane i zapomniane. Cmentarze ewangelickie w Skokach w świetle źródeł historycznych i archeologicznych”. O którym pisaliśmy szerzej w artykule:

Zainteresowanych dziejami dawnych, niemal całkowicie zapomnianych skoczan, zapraszam na spacer ulicą Parkową i obejrzenie usytuowanych tam tablic.

W tej chwili dojście do wizualizacji kościoła jest nieco utrudnione, ale mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się to zmienić.

Wszystkim, dzięki którym Towarzystwo mogło zrealizować to zadanie, serdecznie dziękuję.

Zadanie publiczne „Zapomniane cmentarze ewangelickie na terenie miasta Skoki” było współfinansowane przez Gminę Skoki. Wysokość dofinansowania wynosiła 2800,00 zł.