W środę 5 lutego grupa 45 dzieci uczestniczących w zajęciach świetlic środowiskowych  działających na terenie naszej gminy, wraz ze swoimi opiekunami udała się na całodniową wycieczkę do Torunia. Program pobytu w mieście Kopernika był bogaty. Rozpoczęliśmy zajęciami warsztatowymi w Toruńskiej Piernikani Mistrza Bogumiła, podczas których doświadczyliśmy samodzielnego wyrabiania pierników. Ugniataliśmy i wałkowaliśmy ciasto, wyciskaliśmy je w zróżnicowanych w kształty formach, a finałem żmudnej pracy było pieczenie pierników w specjalnych piecach.

Następnie udaliśmy się do Planetarium i obejrzeliśmy seans zatytułowany „Makrokosmos”, po którym zwiedziliśmy interaktywną wystawę Geodium. Tutaj wycieczkowicze mogli samodzielnie eksperymentować i przekonać się między innymi, dlaczego mamy cztery pory roku, jak dochodzi do trzęsienia Ziemi czy wybuchu wulkanu. Na wystawie spędziliśmy czas bardzo intensywnie i z wielkim zainteresowaniem wykonywaliśmy poszczególne eksperymenty.

Po przerwie na posiłek, czasie spędzonym na zakupach pamiątek oraz spacerze po pięknej Starówce, udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich, by uczestniczyć w ostatnim punkcie naszego wyjazdu. W mrocznych piwnicach jednej z toruńskich kamienic przenieśliśmy się do świata pradawnych toruńskich opowieści. Wzięliśmy udział w interaktywnym spektaklu, podczas którego  poznaliśmy losy bohaterów legend na własnej skórze. Wcielaliśmy się (zarówno dzieci jak i opiekunowie) w role króla Władysława Jagiełły podczas jego wizyty w pradawnym Toruniu, byliśmy flisakami na Wiśle, dzwonnikami, budowniczymi Krzywej Wieży, a także doświadczaliśmy uwięzienia w klatce.

W ten oto sposób pobyt w przepięknym Toruniu dobiegł końca i wraz z zachodem słońca, które towarzyszyło nam przez cały dzień, udaliśmy się w drogę powrotną, by z bagażem wielu przeżyć i wspomnień wrócić do Skoków.

Elżbieta Słoma