W dniach 21-24 października odbywały się w Poznaniu targi turystyczne Tour Salon 2009 na terenie MTP. Gmina Skoki podobnie jak w latach ubiegłych była obecna na targach, tym razem na dwóch stoiskach: Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, której jesteśmy członkiem oraz Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Tym razem „Puszcza” kusiła odwiedzających Szlakiem Kościołów Drewnianych oraz świetnie przygotowanymi szlakami rowerowymi. Na stoisku odbywała się projekcja filmu o szlaku, dostępne były ulotki oraz promocyjne gadżety.

Tour Salon był ostatnią akcją promocyjną którą nasza Gmina przeprowadziła wraz z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną. W ramach PLOT gościliśmy poza Poznaniem na targach turystycznych w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach oraz dwukrotnie w Warszawie. Podczas tych wystąpień targowych skupiamy się na promocji regionu oraz konkretnych atrakcji turystycznych.

Potencjalnego turystę nie interesuje zbytnio na terenie jakiej gminy się znajduje. Atrakcje turystyczne nie znają granic, dlatego tak ważne jest to, że gminy dostrzegają potrzebę łączenia swoich sił w celu rozwijania turystyki na swoim obszarze. Przykładem tego może być Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” w ramach którego stworzyliśmy ok. 500 km ścieżek rowerowych, których oznakowanie i infrastruktura stale są odnawiane. Powstało wiele przewodników i map. Innym przykładem jest Szlak Kościołów Drewnianych. Wszystkie te szlaki posiadają oznakowanie GPS. Współpraca poszła jeszcze dalej i np. wraz z Powiatem Wągrowieckim stworzyliśmy Cysterski Szlak Rowerowy sięgający od Poznania do Wągrowca.

Przynależność Gminy Skoki w PLOT daje nam natomiast możliwość promocji tych produktów. Promocja na targach jest rzeczą drogą i chyba żadnej z gmin członkowskich nie byłoby stać na samodzielną promocję, a na pewno nie na taką skalę. A wystąpienia targowe to jedynie część działalności PLOT na rzecz gmin członkowskich.

Należy nadmienić iż podczas tegorocznych targów w Poznaniu agroturystykę wielkopolską na stoisku Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej promowała mieszkanka naszej Gminy pani Hanna Sudoł, na co dzień właścicielka wspaniale rozwijającego się gospodarstwa agroturystycznego „Ranczo w Dolinie” w Dąbrówce Kościelnej.