ZOBACZ_FILMTak kolorowo w naszej Gminie robi się tylko raz w roku! Podczas Gali Produktów Regionalnych Tradycyjnych i Lokalnych, w tym roku organizowanej już po raz IV 24 października pod hasłem Łowickie!

Gali na samym początku przyświecała idea promowania i integracji lokalnych twórców, rękodzielników, firm oraz środowisk wiejskich. Jednakże Gala jak każde inne przedsięwzięcie zaczęła ewoluować i stała się miejscem prezentacji swoich wyrobów twórców z innych rejonów naszego województwa oraz z po za niego.

W tym roku jeszcze bardziej poszerzono jej formułę. Organizatorzy zapragnęli pokazać Skoczanom kulturę ludową zupełnie innego rejonu etnograficznego. Zaowocowało to zaproszeniem do nas grupy twórców ludowych i artystów z przepięknego, kolorowego regionu Łowickiego leżącego między Łodzią a Warszawą na terenie Mazowsza, będącego symbolem polskiej kultury ludowej. Na terenie Łowicza i okolic kulturę ludową wraz z jej wytworami kultywuje się na co dzień, jest ona żywa i autentyczna, a co najważniejsze nie wymiera wraz ze starszym pokoleniem. Młodzież na tamtym obszarze żywo jest zainteresowana jej podtrzymywaniem, co w obecnych czasach jest fenomenem nie tylko na skalę naszego kraju. Mogliśmy podziwiać haft, rzeźby, przepiękne wycinanki oraz inne produkty ludowej tradycji Łowicza. Na scenie w trzech odsłonach nastąpiła inscenizacja „Wesela Łowickiego”, wykonana przez artystów z Grupy Regionalnej „Urzeczanie”. Jak na wesele przystało oprócz typowych obrzędów był i typowy stół biesiadny suto zastawiony jadłem i napitkiem.

Należy nadmienić iż honorowy patronat nad Galą uchwałą Rady Powiatu Łowickiego objął Starosta Łowicki pan Janusz Michalak.

Oprócz gości z Powiatu Łowickiego tradycyjnie swoje wyroby prezentowali wystawcy z Gminy Skoki, Powiatu Wągrowieckiego, a także z innych rejonów Wielkopolski i nie tylko.

Łącznie zaproszenie do zaprezentowania swojej twórczości przyjęło 30 wystawców:

 • Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa
 • Sołectwo z Jabłkowa
 • Katarzyna Klewenhagen i Justyna Orchowicz ze Skoków – rękodzieło z masy solnej
 • Agnieszka Mańka z Kakulina
 • Świetlica Socjoterapeutyczna Przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach
 • NELTEX- Kornelia Koteras z Kuszewa
 • Zakłada Aktywności Zawodowej z Gołaszewa
 • SAVITOR z Gniezna – producent krówek
 • Marek Siuda z Dopiewa – biżuteria metaloplastyka
 • Mieczysław Kogut z Ludom – rzeźba i relief
 • Galeria Lwowska -Alicja Łukasiewicz-Żaczek z Puszczykowa
 • Iwona Ciężkowska-Stencel z Poznania – Decupage malowane drewno
 • PPH Koneser – Maria Lewicka z Gniezna – rękodzieło artystyczne ze skóry
 • Anna Sobczak z Nowego Tomyśla – szkło zdobione cyną i bursztynem
 • Teresa i Adam Jankiewicz z Wągrowca – rzeźby
 • Gustawa Patro z Wągrowca – regionalistka, twórczyni ludowa
 • Zofia Korpys z Wągrowca – dziewiarstwo ręczne+haft
 • Henryka i Zdzisław Giwer z Wałcza – rzemiosło artystyczne z drewna, warsztaty pracy z papieru dla dzieci
 • Bogumiła Borkowska – Grupa Twórcza Ziemi Wałeckiej
 • Eugeniusz Tacik z Ostroroga – rzeźbiarz
 • Ewa i Dariusz Nowaccy z Kożuchowa – artystyczne wyroby ze sznurka
 • Małgorzata Kościelniak z Czerwonaka – Decupage
 • Katarzyna Maćkowiak z Czerwonaka – artystyczna pracownia witraży
 • Monika Miller z Dymaczewa Starego – wyroby z masy solnej, decupage, malowanie szkło, biżuteria artystyczna
 • Krystyna Laskowska-Dzięciołowska z Poznania – wiklina i biżuteria artystyczna
 • Andrzej Przybyła z Pobiedzisk – pszczelarz
 • Twórcy Ludowi Ziemi Łowickiej
 • Firma Bracia Urbanek z Łowicza – tradycyjne przetwory
 • Jacek Drzymała – witraże
 • Danuta Charytoniuk z Gdańska – biżuteria szklana w srebrze

W hali zrobiło się barwnie i gwarno, po uroczystym otwarciu przez pana Burmistrza, odwiedzający stoiska mogli podziwiać rękodzielnicze prace wystawców, spróbować swojskich domowych wypieków oraz innych dań regionalnych, popróbować smacznego miodu. Wszystkie prezentowane wyroby można było kupić, a wśród nich przepiękną biżuterię z metalu, szkła oraz srebra, rzeźby, obrazy, haftowane oraz wykonane szydełkiem ozdoby. Nie zabrakło przepięknych wiklinowych koszy, oraz smacznego pieczywa czy cukierków.
Odwiedzający nie tylko mogli kupić gotowe wyroby, mieli także możliwość zobaczyć jak one powstają, min. kosze wiklinowe, rzeźbione postacie, biżuteria ozdobna, czy pęknie ozdabiane metodą decupage bibeloty domowe. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które mogły uczestniczyć w warsztatach pt. „Wypleć to sam” na których powstawały przepiękne wyroby z papieru.
Głównym założeniem organizatorów tej uroczystości była integracja lokalnego środowiska, promowanie ich na lokalnym rynku, oraz stworzenie mieszkańcom możliwości zapoznania się z nimi. Prezentacji stoisk poprzez krótką rozmowę z każdym z wystawców dokonał współprowadzący obok Karoliny Stefaniak Galę Piotr Wiśniewski. Prezentacja ta przybliżyła zebranym w hali widzom prezentowane wyroby, a miało to szczególne znaczenie z uwagi na fakt iż każdy z wystawców walczył o Puchar w konkursie na „Najlepszego Wystawcę”. Wyboru poprzez głosowanie dokonywała publiczność przybyła na imprezę.

Galę Produktów zakończyło rozlosowanie nagród wśród głosującej publiczności, a także wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim wystawcom oraz pucharów zwycięzcom konkursu na „Najlepszego Wystawcę”
Puchary otrzymali:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Potrzanowa
II miejsce – Katarzyna Klewenhagen i Justyna Orchowicz ze Skoków
III miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej z Gołaszewa
IV miejsce – Grupa Twórców Ludowych z Łowicza
V miejsce – NELTEX z Kornelia Koteras z Kuszewa.

Organizatorzy już myślą pod jakim hasłem zorganizować kolejną Galę tzn. jaki rejon kulturowy tym razem zaprezentować Skoczanom.

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/14_K04XynPc?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]