„Zima z pasją” to akcja, w której podczas ferii uczestniczyły dzieci i młodzież ze Świetlic Środowiskowych w Brzeźnie, Pawłowie Skockim, Potrzanowie, Rościnnie, Rejowcu i Skokach.

Wśród atrakcji edukacyjnych znalazło się Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie oprócz zwiedzania ekspozycji odbyła się także lekcja muzealna, która stanowiła niesamowitą podróż w przeszłość.

Niezwykle miło i aktywnie podopieczni spędzili czas w Parku Trampolin Jump Now. Tam, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów mogli korzystać z areny z trampolinami, ścianki wspinaczkowej, basenu z gąbkami, toru przeszkód i wielu innych zabaw. To aktywne spędzenie wolnego czasu dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń i wiele radości. Wycieczkę zakończyła wizyta w McDonald’s.

Następny dzień dzieci spędziły w świetlicach, by przygotować stroje karnawałowe na bal kostiumowy. Tam, pod okiem wychowawców powstały przepiękne maski i kapelusze, które kolejnego dnia dzieci prezentowały na balu w Pawłowie Skockim. Obfitował on w różne atrakcje np. zabawy integracyjne przygotowane przez zaprzyjaźnionego Animatora – Arkadiusza Wieczorka, wspólne tańce, konkurencje i przepyszne gofry.

Ostatni dzień akcji to wycieczka do Poznania. Pierwszym punktem dnia było zwiedzanie Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku, w którym dzieci mogły poznać tajemnice, jakie kryją poszczególne rodziny instrumentów muzycznych, zobaczyć i usłyszeć brzmienie niezwykłych instrumentów z różnych zakątków świata oraz poznać wiele ciekawostek związanych z ich historią.

Kolejny punkt to Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, położonym na Wzgórzu Przemysła. W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej – jedyne takie miejsce w Polsce. Wśród zaaranżowanych w nowoczesny sposób obiektów znajdują się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Muzeum prezentuje sztukę użytkową od średniowiecza do współczesności.

Uwieńczeniem ferii zimowych było zwiedzanie Palmiarni, podczas którego pod okiem przewodnika uczestnicy podziwiali piękne rośliny, poznali różne ciekawostki z nimi związane i mogli spróbować m.in. kakaowca. Duże wrażenie na uczniach zrobiły akwaria, w których zgromadzono ok. 170 gatunków ryb z różnych stron świata, a także żaby, żółwie oraz papugi.

Wspólne wycieczki umożliwiły zawarcie nowych znajomości, integrację grup poprzez wspólną zabawę i poznanie różnych ciekawych miejsc. Były także odpoczynkiem od szkolnych obowiązków, rutyny i codzienności, którego wszyscy potrzebowali, aby z pozytywnym nastawieniem rozpocząć kolejny etap nauki w szkole. 

Serdeczne podziękowania dla Wychowawców Świetlic za opiekę, życzliwość, uśmiech i wspaniałą fotorelację.                                                  

Paulina Kmieć

Galeria zdjęć autorstwa uczestników zajęć: