Po raz VII Związek Międzygminny Puszcza Zielonka w dniu 23 maja zorganizował rajd rowerowy pod nazwą Puszcza Wpuszcza, w tym roku przybrał on przydomek ekoPuszcza Wpuszcza w myśl promowania postaw i edukacji proekologicznej. 

Od samego początku ideą rajdu było spotkanie się jego uczestników, czy to na rowerach czy pieszo w jednym punkcie na terenie gmin Puszczy Zielonka. Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym to nasz Gmina gościła uczestników imprezy w Jabłkowie. W tym roku rolę gospodarza wzięła na siebie Gmina Czerwonak i na parkingu pod wieżą widokową na Dziewiczej Górze zorganizowała metę rajdu. Do celu wiodły trzy trasy rowerowe, dwie piesze, byli też tacy którzy dojechali z Poznania na metę specjalną linią „Eko” firmy Transkom, tworząc pokaźną grupę ok. 200 osób. 

Każda grupa prowadzona była przez przewodników lub regionalistów, którzy odpowiadali zainteresowanym na pytania dotyczące terenu Puszczy Zielonka. Na zgłodniałych czekał poczęstunek, na spragnionych słońca – na szczęście piękna pogoda. Po krótkim odpoczynku można było potrenować swój kręgosłup pod czujnym i wymagającym okiem instruktorki, Ewy Maruszewskiej. Nie zabrakło tematyki rowerowej – pokaz „składaka” (zaproponowany przez sieć sklepów „Dobre Sklepy Rowerowe” z Murowanej Gośliny) – alternatywy dla kierowców stojących w korkach – wzbudził duże zaciekawienie, zwłaszcza, że można było go osobiście dosiąść. Wszyscy byli też usatysfakcjonowani nagrodami – zarówno w konkurencjach o profilu „rowerowym”, jak i w konkursie „Zielone oczko, czyli 21 pytań o sekrety Puszczy Zielonka” (udział w konkursie wzięło 60 osób, z czego uhonorowanych zostało 18 finalistów). Na zakończenie można było podziwiać rozległe widoki Puszczy z platformy wieży przeciwpożarowej na Dziewiczej Górze (obie nazwy: Dziewcza i Dziewicza Góra są poprawne i funkcjonują zamiennie).

Także skoczanie wzięli udział w imprezie. (Dystans który mieliśmy do pokonania był nam dobrze znany, gdyż już w roku ubiegłym gościliśmy na Dziewicze Górze i nad brzegami Warty.) W liczącą ponad 70km trasę w obydwie strony wybraliśmy się 12 osobową grupą uczestników. Warto nadmienić, iż wydarzenia na mecie otworzył i zamknął burmistrz Miast i Gminy Skoki pan Tadeusz Kłos, który w ZM Puszcza Zielonka odpowiada za sprawy związane z turystyką.


Więcej zdjęć z imprezy autorstwa Mileny Kuleczki na stronie Szlaku Kościołów Drewnianych >>>