„Dziękuję Ci żono, Dziękuję Ci mężu, że nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Te słowa podziękowania wypowiedziane pod adresem współmałżonków, przez Jubilatów obchodzących 50-lecie pożycia małżeńskiego zabrzmiały 25 maja br. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Skokach. Stanowiły one część odbywającej się tu ceremonii udekorowania Złotych Jubilatów przyznanymi Im przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Dekoracji tej, z upoważnienia Prezydenta dokonał burmistrz Tadeusz Kłos, a dostąpili jej małżonkowie:
– Łucja i Kazimierz Chytry zam. w Niedźwiedzinach; ślubowali w Urzędzie Stanu Cywilnego w Popowie Kościelnym i w kościele parafialnym pw. Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny w Popowie Kościelnym. Wspólnie prowadzili indywidualne gospodarstwo rolne. Wychowali cztery córki i posiadają szesnaście wnuków.

– Krystyna i Kazimierz Szwarc zam. w Skokach; ślubowali w USC w Murowanej Goślinie i w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Pani Kazimiera swe życie zawodowe związała z pracą w GSSCH w Skokach, a pan Kazimierz z Zakładami „Stomil” w Bolechowie. Wychowali trzy córki i cieszą się posiadaniem sześciu wnuków.

– Janina i Marian Szumigała zam. w Skokach; ślubowali w USC w Wągrowcu i w kościele pw. św. Wita w Rogoźnie. Pani Janina pracowała w GSSCH w Skokach, a pan Marian w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Wychowali dwie córki i jednego syna. Cieszą się posiadaniem siedmiu wnuków i czterech prawnuków.

– Teresa i Julian Bratka zam. w Skokach; ślubowali w USC w Skokach i w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Lechlinie. Pani Teresa pracowała w GSSCH w Skokach i w Zakładach Przemysłu Terenowego w Skokach, a pan Julian we własnym zakładzie rzemieślniczym i w Gospodarstwie Rybackim w Skokach. Wychowali dwóch synów i posiadają czterech wnuków.

– Elżbieta i Stanisław Urbańscy zam. w Grzybowicach; ślubowali w USC w Skokach i w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Lechlinie. Wspólnie przez całe życie prowadzili własne gospodarstwo rolne. Wychowali dwie córki i trzech synów i posiadają dziesięć wnuków i jednego prawnuka.

– Irena i Henryk Jabłkowscy zam. w Lechlinie; ślubowali w USC w Wągrowcu i w parafii św. Wita i Rogoźnie. Pani Irena zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowaniem dzieci, a pan Henryk pracował w Stacji Hodowli Roślin w Siernikach. Wychowali dwie córki, posiadają pięć wnuków i trzech prawnuków.

Wszyscy Oni ponad 50 lat temu, piękni, młodzi, pełni życia i marzeń ślubując sobie przed Kierownikami różnych Urzędów Stanu Cywilnego i w kościołach różnych parafii ostatecznie na ziemi skockiej znaleźli „swe miejsce na ziemi”.
Spotkanie w Urzędzie łączyło się też z wyrażeniem przez burmistrza i Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Joannę Wolicką – Przywarty słów uznania dla Dostojnych Gości za wspólnie przebytą przez nich drogę, za poświęcenie i trud w wychowaniu dzieci i za wkład wniesiony w rozwój naszej społeczności lokalnej oraz z życzeniami dalszych długich lat szczęśliwego, wspólnego życia i z życzeniami szczęścia dla ich najbliższych.

Przybyli Goście obdarowani zostali też wiązankami kwiatów, dokumentami pamiątkowymi oraz albumem obrazującym stare i nowe Skoki, a zakończyło je pamiątkowe wspólne zdjęcie oraz spotkanie przy kawie, któremu towarzyszył toast za zdrowie Jubilatów oraz wspomnienia i rozmowy przy stole.

Stan zdrowia współmałżonków Danuty i Mariana Hepner nie pozwolił im na przybycie do USC. Dlatego by uhonorować państwo Hepner Medalem burmistrz odwiedził ich w miejscu zamieszkania w Rościnnie – Danuta i Marian Hepner ślubowali w Urzędzie Stanu Cywilnego w Skokach i w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Lechlinie. Pani Danuta zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowaniem dzieci, a pan Marian pracował w Przedsiębiorstwie Melioracyjnym w Obornikach Wielkopolskich. Wychowali jedną córkę i czterech synów. Doczekali się piętnastu wnuków.

Wszyscy nasi Jubilaci swe Złote Gody obchodzili już w gronie swych najbliższych i przyjaciół. My przyłączając się do składanych wówczas życzeń życzymy Im dużo, dużo zdrowia i szczęścia oraz cieszenia się sobą nawzajem, a także wiele radości ze szczęścia swych najbliższych i doczekania się kolejnych Jubileuszy. 

Edmund Lubawy