15-17 lipca Skoki były gospodarzem Maratonu na Orientację SZAGA. Piękna okolica, lasy o ciekawej rzeźbie i urodzaj map do orientacji sportowej sprawiły, że Stowarzyszenie Klub Sportowy Hades, przy dużym wsparciu Gminy Skoki, postanowiło swoje najważniejsze zawody po raz kolejny zorganizować właśnie w Skokach.

Do hali sportowej zjechało ponad 220 zawodników z całej Polski. Nie zabrakło też reprezentantów „gospodarzy” – mieszkańców miasta i gminy Skoki. Na sportowców czekało sześć różnych tras, w ramach dwóch dyscyplin sportowych. Można więc powiedzieć, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zgodnie ze swoim stopniem wytrenowania i umiejętnościami nawigacyjnymi.

Pierwsi, o godzinie 21:00 w piątek, rywalizację rozpoczęli biegacze na koronnym dystansie 100 kilometrów. Trzy godziny po nich, równo o północy, startowali rowerzyści na dystansie 150 kilometrów. Były to dwie najtrudniejsze i najsilniej obsadzone przez doborowych zawodników trasy. W sobotę rano wystartowali pozostali uczestnicy na trasach: dwóch biegowych o długościach 25 i 50 kilometrów oraz również dwóch rowerowych o długościach 50 i 100 kilometrów.

Trasie biegowej na dystansie 25 kilometrów warto poświęcić kilka słów więcej. Na tym dystansie rywalizować postanowiła największa ilość zawodników – przeszło setka! Ponadto zawodnicy mieli możliwość, wielu z nich pierwszy raz w życiu, korzystać z elektronicznego systemu potwierdzania obecności na punktach kontrolnych (Sport Ident) co umożliwia bardzo dokładną analizę swojego przebiegu, np. możliwość porównania czasu przebiegnięcia konkretnego odcinka w porównaniu do innego, dowolnego zawodnika. Prawdziwa gratka dla miłośników statystyk, tabel i liczb.

Ostatni zawodnicy dotarli na metę zawodów w sobotę późnym wieczorem. Pomimo ogromnego zmęczenia (niektórzy spędzili na trasie prawie 24 godziny) wyglądali na spełnionych i  bardzo zadowolonych. Za tydzień nikt już nie będzie pamiętał odcisków na stopach spowodowanych marszem, zadrapanych łokci po rowerowej wywrotce i zapomną o wysiłku, który towarzyszył im na trasie. Do następnego Maratonu na Orientacją SZAGA z całą pewnością już o tym zapomną.

Nie zapomną z pewnością Skoków, które umożliwiły przeprowadzenie zawodów w pięknym terenie, przy wielkiej życzliwości i gościnności włodzarzy miasta i gminy.

Piotr Zieliński
Stowarzyszenie Klub Sportowy Hades