22 września w Brzeźnie spotkaliśmy się na spacerze z kijkami nordic walking ostatni raz w ramach 7 edycji projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Jest to całoroczny, kompleksowy projekt dla mieszkańców gminy Skoki w wieku 50+, realizowany obecnie przez Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA, mający na celu szeroko pojętą poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego naszych mieszkańców.

Na kijkach spotkaliśmy się 6 razy w różnych miejscach naszej gminy, co miało także efekt krajoznawczy. Jakże często się okazywało, że wiele osób znajdowało się blisko domu a nigdy w danym miejscu nie było.

W porównaniu z poprzednimi edycjami zainteresowanie spacerami wzrosło ponad 100%. Podczas naszych spacerów pojawiło się łącznie około 50 osób. W sumie nie ma się czemu dziwić, w obecnych czasach, kiedy zdrowie i odporność nabrało nowego znaczenie aktywność fizyczna stała się jeszcze bardziej pożądana.

Infografika przedstawiająca korzyści dla zdrowi spacerów w kijkami
Infografika przedstawiająca korzyści dla zdrowi spacerów w kijkami

A dla czego nordic walking?

Nordic walking został wymyślony w Finlandii w latach 20. XX wieku. Chodzenie z kijkami było formą treningu całorocznego dla narciarzy biegowych.

Nordic walking angażuje do pracy ponad 90% mięśni całego ciała. W przeciwieństwie do biegania, sport ten mocniej aktywizuje górne partie sylwetki: ramiona, barki, klatkę piersiową. Jednocześnie nordic walking odciąża stawy kolanowe i kręgosłup, ponieważ kijki stanowią dodatkowe wsparcie dla aparatu ruchu.

Zalety te decydują o prozdrowotnym oddziaływaniu nordic walking na cały organizm. To świetna forma rehabilitacji dla osób po urazach i kontuzjach, a także uniwersalny sport rekreacyjny dla tych, którzy chcą utrzymać swoje ciało w dobrej formie. Nordic walking idealnie nadaje się też dla osób, które są schudnąć – każda minuta marszu z kijami pochłania o 2 kcal więcej niż zwykły marsz.

Podsumowując, nordic walking:

 • zwiększa ruchomość stawów i kręgosłupa oraz odciąża je, eliminując bóle;
 • wzmacnia wszystkie mięśnie ciała;
 • zwiększa wydolność tlenową – rzadziej się męczymy, mamy więcej sił;
 • poprawia krążenie i dodaje energii;
 • pomaga schudnąć (pochłania o 25% więcej energii niż zwykły marsz!).

Aby osiągnąć wszystkie porządne efekty bardzo ważna jest technika i dobrze dobrana wysokość kijków. To dzięki prawidłowej technice faktycznie możesz odciążyć stawy, przynieść ulgę kręgosłupowi poprzez wzmocnienie wspierających go mięśni, wzmocnić mięśnie nie tylko dolnej, ale też górnej części ciała, zapobiec kontuzjom, bądź wspomóc ich leczenie. Dobra technika pomoże ci również czerpać jak największą radość z uprawiania tej dyscypliny. A więc idąc z kijkami zawsze pamiętaj:

 1. Rób długie kroki
 2. Zadbaj o wyprostowaną sylwetkę
 3. Pamiętaj, że ręce i nogi pracują naprzemiennie, czyli lewa ręka i prawa noga do przodu razem i potem prawa ręka i lewa noga do przodu razem.
 4. Odpychasz się ruchem ramienia, a nie łokcia.
 5. Ręce pracują równo, jednakowo, przed siebie i za siebie. Uważaj, by nie odjeżdżały ci na boki.
 6. Kijek wbijaj w podłoże zdecydowanie, w tylnej połowie kroku.
Rycina grodziska stożkowego
Rycina grodziska stożkowego

Ale wróćmy do 22 września i Brzeźna. Tym razem spacer nie był grzybobraniem, a ciekawostką historyczną, która znajduje się w pięknych lasach w tym rejonie.

Młody mieszkaniec Brzeźna, pasjonat historii i leśnych wędrówek Karol Kłos zabrał nas w tajemnicze miejsce w lesie do GRODZISKA będącego obiektem zabytkowym i opowiedział nam jego prawdopodobną historię, a więc:

Szlosberg/Rejkuć – to nazwy służące do opisania grodziska stożkowatego z XIV – XV wieku znajdującego się w okolicy jeziora Włókna (dawniej zwanego Zapłotnym). Ziemny nasyp dawniej wyglądał zupełnie inaczej – otaczała go fosa i palisada, a na szczycie znajdowała się wieża mieszkalno-obronna. Grodzisko służyło jako schronienie podczas najazdów i wojen. W okolicy znajdują się również ślady osadnictwa kultury pomorskiej, m.in. cmentarzyska.
Obok załączamy rycinę z bardzo prawdopodobną wizualizacją tego miejsca.

Po obejrzeniu grodziska, dalej kontynuowaliśmy nasz spacer i po przemaszerowaniu około 7 km na zaproszenie mieszkanek Brzeźnia, pań: Zdzisławy Kłos, Kazimiery Rybickiej i sołtys wsi Teresy Kramer zakończyliśmy spacer w świetlicy wiejskiej przy kawie i pysznym cieście, które panie dla nas upiekły. Przy kawie wyszło, że jest wola kontynuowania naszych spacerów, a więc będziemy się spotykać dalej, w dobie współczesnej techniki jeden sms może sprawić, że spotykać się będziemy nadal.


Przedsięwzięcia te są realizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne TECZA w ramach zadania publicznego sfinansowanego przez Gminę Skoki w kwocie 45.000,00 zł.

Galeria zdjęć dokumentujących przebieg wycieczki z kijkami, która odbyła się 22 września w Brzeźnie. Zdjęcia autorstwa Karoliny Stefaniak: