Nordic walking jest oryginalną formą ruchu powstałą w Finlandii w latach 20-tych XX wieku. Początkowo był to element treningu dla narciarzy biegowych. Z biegiem czasu przekształcił się w ciekawy i pożyteczny rodzaj rekreacji skierowanej do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Dużą popularność zdobywa wśród turystów co cieszy tym bardziej, że możemy go propagować na terenie min. Puszczy Zielonka.

Nordic walking czyli po prostu spacer z kijkami może uprawiać dosłownie każdy – bez względu na wiek, płeć, poziom sprawności fizycznej czy tuszę. Osoby, które zdecydują się przystąpić do treningu mogą wybierać spośród trzech jego rodzajów: zdrowotnego, fitness i sportowego. Spacerowanie połączone z odpychaniem się specjalnymi kijkami to zdrowie nie tylko dla ciała ale i dla ducha, to nie tylko trening mający poprawić naszą kondycję ale także forma relaksu psychicznego. Jest pomocny w permanentnym stresie – likwiduje napięcie w obrębie ramion i karku, które wtedy są najczęściej napięte. Podejmując regularny trening usprawniamy układ krążenia i oddychania, wzmacniamy mięśnie oraz odciążamy stawy kończyn i kręgosłupa.

Uwalniające się podczas wysiłku „hormony szczęścia” powodują dobry nastrój, wyzwalają w nas ukryte pokłady sił witalnych. Nordic walking jest także okazją do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Podczas spaceru po lesie czy parku można swobodnie rozmawiać, czerpać radość z kontaktu z przyrodą.

Nie bez znaczenia w tej formie aktywności są specjalne kijki. To one nadają marszowi cech nornic walkingu i w znacznym stopniu uatrakcyjniają spacer – „napędzają”, nadają rytm kroków, pomagają pokonywać niewygodne ścieżki. Służą także jako pomoc w rozgrzewce przed wycieczką oraz przybory do zabaw terenowych dla najmłodszych turystów. Zalecane jest by przygodę z nordic walking rozpocząć pod okiem instruktora, który pomoże dobrać odpowiednią długość kijków, nauczy techniki marszu, podpowie jaki rodzaj treningu podjąć i zaproponuje trasy spacerowe.

Zalety nordic walking (wg www.nordwalk.pl):

 • angażuje do ruchu ponad 600 mięśni (90%) naszego ciała,
 • powoduje aż o 20% większe spalanie kalorii niż bieganie: ok 400kcal/h,
 • odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa o ok. 5 kg (28 ton/h) na płaskim terenie,
 • jest to 30- 40% bardziej efektywny ruch od spaceru bez kijków,
 • ćwiczy jednocześnie siłę, wytrzymałość i koordynację,
 • usprawnia przepływ krwi w kończynach górnych i dolnych,
 • obniża spoczynkowe ciśnienie krwi,
 • poprawia tolerancję glukozy, redukując zapotrzebowanie na insulinę,
 • obniża „zły” cholesterol (zwiększając HDL – „dobry”),
 • redukuje wagę ciała aktywizując ruchowo osoby prowadzące siedzący tryb życia,
 • powoduje wzrost pochłaniania tlenu o 46% wyższy niż w stosunku do marszu bez kijków.

Więc kijki w dłoń i ruszamy w trasę: Wokół skockich jezior i lasów Trasa
Wyznaczenie i opis Karolina Stefaniak

Chętnych zapraszamy 31 lipca o godz. 16 na stację PKP w Sławie gdzie opisaną poniżej trasę będzie można przejść z wykwalifikowanym przewodnikiem w ramach cyklu imprez III Lato z Przewodnikiem w Puszczy Zielonka.

ZOBACZ INFO >>>

trasaDługość – 10,5 km
Czas przejścia (bez postojów, umiarkowanym tempem – do 3h)

Możliwości postoju:
– 3,4 km nad Jeziorem Włókna obok pałacu,

– 6 km w lesie, przy polnej drodze do Brzeźna.

Jeziora_Brzezno_i_Wlokna_z_lotu_ptaka_fot_Pawe_DykbanNaszą przygodę zaczynamy ze stacji PKP w miejscowości Sława Wlkp., gdzie możemy bezpiecznie zostawić samochód lub dojechać szynobusem kursującym na trasie Poznań – Wągrowiec. Podążamy w prawo, niestety niezbyt przyjaznym odcinkiem wzdłuż bardzo ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 196, po przejściu 300 m skręcamy w lewo (uwaga na samochody) przechodzimy obok przystanku autobusowego. Wkraczamy na teren miejscowości Potrzanowo. Idziemy polną drogą w kierunku lasu i po przejściu 800 m naszej wędrówki jesteśmy już w pełni zielonej scenerii. Podążając lasem z mapą w ręku możemy stwierdzić, że po lewej stronie mijamy Jezioro Brzeźno, a po prawej Jezioro Liskówka, które da się dostrzec z mostku na biegnącym pod nami kanale Dzwonowskim (zwanym też Dzwonówką). Rzeka wyznacza granicę lasu. Idziemy dalej, aby już wkrótce po lewej stronie dostrzec wyłaniający się skraj Jeziora Włókna. To właśnie jego urokliwe zakątki będziemy podziwiać na różnych etapach naszego marszu.

figurka2 km – dochodzimy do kompleksu Rodzinnych Ogródków Działkowych „Morena”. Idziemy prosto i na 2,3 km skręcamy w prawo. Dochodzimy do drogi asfaltowej (ul. Włókna), skręcamy w nią lewo i wędrujemy ok. 800 m, aż do malowniczo usytuowanej kapliczki przydrożnej z figurą Matki Boskiej.

wlokna3,4 km – mamy teraz dwa wyjścia, albo zejść z asfaltu w  drogę gruntową mijając kapliczkę z prawej strony, albo skręcić w lewo i wejść do parku okalającego mijany po lewej stronie pałac. Po przejściu ok. 200 m znajdziemy się wówczas w najbardziej urokliwym miejscu Gminy Skoki – na skarpie, z zapierającym dech widokiem na Jezioro Włókna. Osobiście polecam to drugie rozwiązanie. Jest to także świetna okazja, aby zrobić sobie zejść skarpą w dół na plażę i zażyć kąpieli. Wody tego jeziora od kilku lat są badane pod kątem przydatności do kąpieli, a wyniki tych badań są bardzo dobre. Odpoczęliśmy, a więc czas ruszać w dalszą drogę! Wracamy na szlak, mijamy po prawej stronie wspomnianą kapliczkę i idziemy dalej. Przechodzimy ok. 400 m i dochodzimy do rozwidlenia dróg.

3,8 km – na rozwidleniu dróg podążamy w lewo. Trasa jest malownicza, wiedzie między polem po prawej i drugim skrajem Jezioro Włókna po lewej stronie. Uwaga! Podziwiając te piękne widoki uważajmy na drogę, aby nie skręcić kostki, gdyż stanowi ona drogę dojazdową do pól rolników i często jest „wyrzeźbiona” kołami ciągników rolniczych. Wkraczamy na teren miejscowości Brzeźno.

las_fot_Karolina_Stefaniaklas_fot_Karolina_Stefaniak_14,9 km – wchodzimy do urokliwego lasu liściastego. Szczególnie w okresie wiosennym jest tu niezwykle pięknie. Zanim drzewa wypuszczą liście, kwitną kwiaty runa leśnego. Las będzie nam towarzyszył prze ok. 4 km. Idziemy cały czas prosto! Niech nie kuszą nas liczne dróżki wiodące w bok, choćby najbardziej intrygujące!

 

6 km – dotarliśmy na skraj lasu, gdzie w prawo wiedzie droga wśród pól do miejscowości Brzeźno, my jednak skręcamy w lewo, w las. Wkraczamy tym samym na rowerowy szlak turystyczny tzw. Duży Pierścień Rowerowy Puszczy Zielonka, którego niebieskie kwadraty (oznakowanie na drzewach) będą nas wiodły do końca lasu. Zanim jednak pójdziemy dalej, proponujemy zatrzymać się tutaj na krótki odpoczynek. Po chwili pauzy, ruszamy dalej. Krajobraz cały czas jest równie piękny. Po przejściu ok. 500 m, żądni nowych odkryć możemy skręcić w lewo w las i idąc następne ok. 500 m możemy próbować znaleźć stare grodzisko tzw. „Górę Zamkową”, która jest wpisana na listę zabytków archeologicznych wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli ją już znajdziemy to po drugiej jej stronie będziemy mieli okazję ujrzeć Jezioro Włókna. Góra owiana jest różnymi legendami, a więc konia z rządem dla tego kto przedstawi jej prawdziwą genezę powstania! Po zdobyciu Góry Zamkowej zachęcamy jednak do powrotu na trasę! Idziemy zgodnie ze wspomnianym szlakiem rowerowym.

8 km – napotykamy przecinkę w lesie z żółtymi metalowymi słupkami – – to gazociąg Jamał-Europa. Idziemy dalej i niestety – dobiega nas już wyraźny szum drogi wojewódzkiej.

8,5 km – po drugiej stronie drogi, którą musimy ostrożnie przekroczyć, wita nas „witacz” Gminy Skoki. Po przejściu przez tory jesteśmy w miejscowości Sławica. Idziemy ok. 600 m polną drogą – ul. Brzezińską, którą dochodzimy do ul. Dzwonowskiej, asfaltowej. Na wprost widzimy dwie tablice informacyjne, jedną z planem wsi Sławica i jej terenami rekreacyjnymi i drugą – wielkoformatową mapę turystyczna. Tutaj skręcamy w lewo.

9,1 km – uwaga, będziemy mijać sklep! Szlak rowerowy którym podążaliśmy skręca w prawo w kierunku Niedźwiedzin i Puszczy Zielonka. My jednak wchodzimy na kolejny szlak turystyczny, tym razem pieszy niebieski, który wiedzie z Głęboczka do Sławy Wlkp. Ulicą Dzwonowską dochodzimy do przejazdu kolejowego, po przejścia którego na 9,7 km skręcamy w wydeptaną przez mieszkańców drogę wzdłuż torów kolejowych (to lepsza alternatywa niż pójście wzdłuż ruchliwej szosy). Po chwili marszu widzimy już budynek stacji PKP. Jeszcze tylko przekraczamy drogę w kierunku Gniezna i możemy być dumni bo dotarliśmy do mety na 10,5 km!

okladkaWięcej ciekawych tras Nordic Walking i rowerowych w opracowanym właśnie do druku przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka w Murowanej Goślinie przewodniku Puszcza Zielonka i okolice.