Projekt „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich” realizowany jest od kwietnia 2008 roku w budynku świetlicy wiejskiej w Kakulinie. Powstał on jako jeden z kilkuset podobnych projektów w całej Polsce. Głównym celem przyświecającym tej inwestycji jest poprawa życia i dostępności do usług edukacyjnych na terenach wiejskich oraz podnoszenie poziomu wykształcenia społeczności lokalnej. Oferta Centrum Kształcenia w Kakulinie jest kierowana zarówno do mieszkańców Kakulina i okolicznych wsi, jak i do mieszkańców całej Gminy.

W miniony wtorek, 26. sierpnia 2008r. odbyło się w Kakulinie oficjalne przekazanie na własność Gminy Skoki wyposażenia Centrum Kształcenia – „Wioska internetowa”. Przekazanie i podpisanie stosownych dokumentów nastąpiło w obecności pracowników Urzędu Miasta i Gminy Skoki na czele z panem Burmistrzem oraz pracowników firmy Optoland S.A. i Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia.

Centrum Kształcenia w Kakulinie powstało jako projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Znajdujące się w CK Kakulin wyposażenie do tej pory należało do firm Optoland S.A. i FRAPZ. Z uwagi na dobiegający końca okres finansowania projektu przez Europejski Fundusz Społeczny niezbędne było przejęcie środków trwałych przez Beneficjenta projektu – Gminę Skoki. Własnością Gminy Skoki stało się tym samym m.in.: 6 zestawów komputerowych, wyposażonych każdorazowo w jednostkę centralną, monitor LCD, kamerę internetową, klawiaturę, mysz optyczną, słuchawki z mikrofonem, a także projektor multimedialny z ekranem stacjonarnym, sprzęt telekomunikacyjny, drukarka laserowa – kolorowa. Jednakże najcenniejszym elementem wyposażenia Centrum Kształcenia w Kakulinie są liczne multimedialne programy edukacyjne, wśród których na uwagę zasługują: słowniki językowe, encyklopedie, atlasy geograficzne oraz platforma edukacyjna, zawierająca kursy do nauki języków obcych, kursy o tematyce prowadzenia biznesu i wiele innych. Tak bogata oferta edukacyjna jest gwarancją dobrej zabawy i sukcesywnego rozwoju.

Wraz z końcem okresu wakacyjnego dzieci i młodzież z mniejszą lub większą motywacją zacznie myśleć o obowiązkach szkolnych. Już teraz zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Centrum Kształcenia w Kakulinie, by właśnie tam znaleźć źródło wiedzy i inspiracji do efektywnej nauki. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia od września podamy niebawem na stronie internetowej i na łamach Wiadomości Skockich.

Daniel W. Ryczek