Czytanie dla pokoju

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku upłynął nam pod znakiem hasła „Czytanie dla pokoju”. Z tej okazji została w bibliotece przygotowana wystawka książek z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”.

Książki z tej serii przybliżyły uczniom temat wojny w przystępny dla nich i zrozumiały sposób. Pozycje te, wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżyły rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej, gdyż treść wszystkich opowiadań jest oparta na autentycznych historiach osób, które w trakcie wojny były dziećmi.

Ponadto przeprowadzonych zostało szereg spotkań z uczniami poruszających temat empatii, emocji i trudnych relacji międzyludzkich. Miniony miesiąc z pewnością był dla nas kolejną podróżą, kolejnym przeżyciem przygód naszych książkowych przyjaciół, których historie wywarły na nas ogromne wrażenie.

Joanna Tomczak

„Czytamy z Sercem”

W tym roku nasza lechlińska biblioteka zrealizowała działania w ramach akcji edukacyjnej „Czytamy z Sercem”. Akcji skierowanej do szkół, bibliotek oraz innych instytucji oświatowych. Partnerem akcji była Fundacja Serce Dziecka działającej na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca, która troszczy się o serca młodych ludzi i szerzy wiedzę, jak o nie dbać. Finał akcji „Czytamy z Sercem” miał miejsce 29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Organizatorami akcji są Małgorzata Ficoń wraz ze Szkołą Podstawową nr 33 w Bytomiu i Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. W ramach tegorocznej edycji w naszej bibliotece odbyły się różnorodne działania promujące czytelnictwo i poszerzające wiedzę o sercu m.in. zajęcia czytelnicze, czytelniczo-plastyczne, głośne odczytywanie książek o sercu i wspólne oglądanie filmu o budowie i funkcjonowaniu serca. Główne cele akcji to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także: poszerzanie ich wiedzy na temat serca  – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Jednym słowem działo się wiele przy okazji akcji „Czytamy z sercem” i już nie możemy się doczekać kolejnej edycji tego wydarzenia.

Joanna Tomczak

Wieczór Zaduszny

Tradycyjnie w listopadzie wracamy myślami do tych którzy odeszli, tych których już nie ma z nami. I nieważne czy rok minął, dzień, miesiąc, czy też lata, gdy odszedł ktoś na zawsze, to tracimy cząstkę swojego świata. To tak trudno wytłumaczyć, że się kogoś już nie zobaczy, że już koniec, że nie wróci, że nikt tego nie odwróci…

Szukając odpowiedzi na tak wiele pytań i próbując sprostać codzienności przygotowaliśmy Wieczór Zaduszny, w którym można było uczestniczyć 5 listopada w Kościele św. Stanisława Biskupa w Lechlinie. Spotkanie w którym swoje serce, emocje i umiejętności przekazali obecnym w sposób niesamowity i pełen magii uczniowie naszej lechlińskiej szkoły, Pałucki Chór Kameralny działający przy GOK w Łeknie pod przewodnictwem pani Anny Ewy Mirek oraz Bartek Wiśniewski z Elektro-Akustyki.

Ten wieczór, to spotkanie, było zaproszeniem do tego by na chwilę się zatrzymać, by spojrzeć na przeszłość i podjąć decyzje o przyszłości, by przypomnieć sobie ludzi ważnych – tych świętych i tych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, którzy mieli dla nas znaczenie, których kochaliśmy, podziwialiśmy, ceniliśmy. I właśnie to wszystko miało miejsce, niesamowity klimat, dobór poezji, muzyki, tańca i świateł sprawił, że wieczór był pełnym refleksji, zadumy, wspomnień i rozmyślań spotkaniem z naszymi bliskimi, którzy odeszli.

Dziękując za Państwa obecność, wzruszenie, ciepłe słowa i datki ofiarowane na Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, zacytuję słowa księdza Jana Twardowskiego  „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Joanna Tomczak