Akademia z okazji Dnia Patrona

Od 31 maja 1972 roku Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Antoniewie nosi imię Janusza Korczaka. Jak co roku młodzież naszej placówki uczciła ten dzień.

Tym razem był to  montaż słowno–muzyczny, który przybliżył wszystkim postać Janusza Korczaka, czyli Henryka Goldszmita, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, założyciela Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 92, w którym:

Kochał dzieci.
Zamieszkał w ich świecie –
wydziedziczonym z miłości,
żebrzące – zbierał z ulicy,
głodne sprzed wystaw piekarni,
z suteren gruźliczych,
mył, ubierał i karmił,
uczył trudnego uśmiechu
i jak spać w pościeli,
jak patrzeć w oczy,
jak chlebem się dzielić.
Uczył A i B z elementarza praw człowieka,
Ojciec, nauczyciel,
Lekarz.Mieczysława  Buczkówna   „Ojciec oszukanych”

Uczniowie: Nikola Łabacz, Wiktoria Stefaniak, Karolina Orłowska, Anastazja Jankowska, Aleksandra Śmiałkowska, Maciej Śpiewak, i Kamil Gajewski piękną narracją, ciekawą recytacją wierszy przy muzyce przeplecionymi fragmentami filmu pt. „Korczak” oraz piosenkami o Patronie wywołali wśród odbiorców wiele wzruszeń i sporo słów uznania. 

Mam też nadzieję, że pobudzili do refleksji płynącymi z treści utworów…

M. Ważniewicz

XVI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny: „Świat w obiektywie”

Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia. Jest to również czas, kiedy uzbrojeni w aparat fotograficzny możemy uwieczniać piękno otaczającego Nas świata.

Uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w konkursie organizowanym przez Ośrodek Wspierania Rodziny i Dziecka w Kołaczkowie: „Świat w obiektywie”. Prace można było wykonać w trzech kategoriach:

  • Wydarzenia
  • Człowiek i świat
  • Przyroda wokół nas.

Spośród wielu zdjęć na uznanie zasłużyła praca Macieja Śpiewaka, który zajął drugie miejsce w kategorii „Człowiek i świat”. 
Gratulacje Maciej, jesteśmy z Ciebie dumni!

Sylwia Widzińska

Poznajemy Pałuki

Korzystając z chwili wolnego czasu, w trakcie egzaminu ośmioklasisty, wychowankowie MOW odwiedzili Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Podczas zwiedzania młodzież mogła zapoznać się z życiem, wyglądem i zajęciami mieszkańców Pałuk. Nasi uczniowie mogli porównać tutejsze zwyczaje, ze zwyczajami ze swoich rodzinnych stron.

Każdy z zaciekawieniem przyglądał się eksponatom i zadawał wiele pytań, można było również pochwalić się swoją wiedzą, głównie z historii, co uczniowie z chęcią czynili. Młodzież wzięła również udział w warsztatach robienia mydełek, każde było prawdziwym, małym dziełem z niepowtarzalną kolorystyką.

Na zakończenie zwiedzania odbyła się oczywiście obowiązkowa sesja zdjęciowa, również z eksponatami muzealnymi.

XVI Wielkopolska Olimpiada Konsumencka

17 maja 2022 roku młodzież z naszej placówki wzięła udział w szkolnych eliminacjach Olimpiady Konsumenckiej.

Troje z uczniów zakwalifikowało się do etapu powiatowego, który odbył się 27 maja 2022 roku w Wągrowcu.

Nasz Ośrodek godnie reprezentowali: Kamil Gajewski, Wiktoria Stefaniak i Aleksandra Śmiałkowska, uczniowie I i II klasy liceum Ogólnokształcącego w Antoniewie. Test wiedzy konsumenckiej zawierał 30 pytań, na odpowiedź uczestnicy mieli 45 minut. Następnie jury oceniło prace, ogłosiło wyniki i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.

Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, gratulujemy szczęśliwym zwycięzcom. Naszym wychowankom nie udało się zakwalifikować dalej. Za rok spróbujemy!

Wychowankowie MOW w Antoniewie reprezentowali gminę Skoki na zawodach

Raj Reymontowski w Kołaczkowie

8 maja w Kołaczkowie odbyła się 44 edycja Pieszego Rajdu Reymontowskiego w którym zwyciężyła drużyna MOW w Antoniewie.

Podczas Rajdu rywalizowano w 6 konkurencjach: tor przeszkód, rzut lotką, konkurs i twórczość Władysław Reymonta, konkurs plastyczny, przenoszenie fasolki, rzut kośćmi.

Za przygotowanie młodzieży dziękujemy wychowawczynią: Grażynie Lubawej i Monice Komasińskiej.

Spartakiada Powiatowa LZS

29 maja na Orliku w Kobylcu, gmina Wągrowiec odbyła się 18 Spartakiad Powiatowa LZS. Gminę Skoki reprezentowała drużyna z Antoniewa, która wygrała tą rywalizację.

Nasi zawodnicy zdobyli 25 medali, w tym 7 złotych, 12 srebrnych i 6 brązowych, w konkurencjach takich jak: rzuty do kosza, strzały na bramkę, wędkowanie na sucho, rzuty do celu, rzut beretem, podnoszenie ciężarka, tor przeszkód oraz spacer farmera z ciężarami.

Dziękujemy wychowawcom za przygotowanie młodzieży do zawodów: Agacie Serwin i Dawidowi Jeneralczykowi.

Mirosław Piechocki