Jak wybrać zawód? Takie pytanie zadaje sobie większość młodych ludzi kończących szkołę podstawową. Jakimi kryteriami się kierować podpowiada Krzysztof Ołdziejewski pedagog i doradca zawodowy Szkoły im. Adama Mickiewicza w Skokach:

Koniec pierwszego półrocza to najlepszy moment, aby porozmawiać uczniami ósmych klas o nowej szkole. Tym razem nie chodzi jednak o wybory edukacyjno-zawodowe, ale o przygotowanie młodych ludzi do wkroczenia w nowe otoczenie i środowisko. Uczniowie już teraz mają wiele obaw i pytań. Prawdopodobnie na każdym korku słyszą, że za chwilę skończy się podstawówka i będą traktowani jak dorośli. Takie słowa nierzadko budzą lęk i wywołują niepokój.

Warto rozwiać wątpliwości, odpowiedzieć na pytania i wyjaśnić, co faktycznie zmieni się po rozpoczęciu kolejnego etapu edukacyjnego.

Podejmując decyzję o wyborze zawodu, warto pamiętać, że jest to decyzja od której pośrednio będzie zależeć reszta twojego życia. Przecież w pracy spędzamy większość część dnia. Więc jak wybrać zawód? Decyzję tą nie należy podejmować pochopnie, czy też sugerując się zdaniem rodziny czy znajomych. Czym się kierować? Hmm, niestety, prostej recepty na to nie ma. Warto jednak zastanowić się nad czterema elementami.                                 

1. Zainteresowania.

Twoje zainteresowania mogą być tutaj cenną wskazówką. Dobrze jest w życiu robić to co się lubi. Wtedy mamy poczucie spełnienia. Twoja przyszła praca nie będzie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim pasją.                                                                                                  

2. Umiejętności.

Przy wyborze zawodu warto zwrócić też uwagę na umiejętności jakie posiadasz i które będziesz mógł w przyszłej pracy wykorzystać.     

                                         
3. Stan zdrowia.

Ważną kwestią którą musisz uwzględnić wybierając swoją dalszą karierę w wybranym zawodzie jest stan zdrowia. Ważne jest abyś nie posiadał żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu który chcesz wybrać.  

    
4. Temperament.

Część z nas nie wyobraża sobie pracy w samotności. Są też i takie osoby, które najlepiej pracują w ciszy i spokoju, wykonując samodzielnie powierzone im obowiązki. Niektórzy na sytuacje stresowe reagują spokojnie, inni natomiast gwałtownie.

Twój temperament podpowie ci w jakiej pracy będziesz się czuć dobrze. Wybierając zawód pamiętaj, aby nie kierować się wyłącznie podpowiedziami, albo jedynie zarobkami. To przede wszystkim powinna być Twoja decyzja. Praca nie może kojarzyć się tylko z obowiązkiem.

Należy pamiętać, że równolegle z rozmowami uwzględniającymi powyższą tematykę, warto poszerzyć ofertę wsparcia o realny kontakt z uczniami szkoły ponadpodstawowej. Może być to realizowane podczas dni otwartych i wycieczek zawodoznawczych. Jeśli pozwoli na to sytuacja pandemiczna, warto wrócić do tej praktyki. Jest to doskonała okazja na poznanie nowej szkoły, oferty zawodów. Daje to możliwość obejrzenia konkretnej pracowni czy warsztatów szkolnych. Jest to również sposobność rozmowy ze swoimi (ewentualnie) przyszłymi starszymi kolegami i koleżankami.