Alan Łapiński, to 17 letni mieszkaniec Skoków. Reprezentując klub DIANA Poznań wywalczył tytuł: Najlepszy Zawodnik Roku 2021 w strzelaniu do rzutek Trap 100 w kategorii Juniorzy Młodsi.

Alan Łapiński z dyplomem podczas wręczenia tytułu.

Nagrodę od Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego Alanowi we Wrocławiu, 8 stycznia tego roku wręczyła trzykrotna medalistka Igrzysk Olimpijskim Renata Mauer-Różańska.

Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego zapału i sportowych osiągnięć i w tym roku.

Oto, co o tej konkurencji sportowej mówi Wikipedia:  

Trap to dziedzina strzelectwa sportowego, w której z gładkolufowych strzelb śrutowych oddaje się strzały do ceramicznych rzutków wyrzucanych z maszyny pod różnym kątem.

W trapie strzela się z pięciu stanowisk rozmieszczonych wzdłuż linii równoległej do linii wyrzutni oddalonych o 15 metrów od grupy wyrzutni.

Maszyny wyrzucające rzutki znajdują się 15 metrów przed każdym stanowiskiem, w grupach po 3 maszyny na każde stanowisko. Cele wyrzucane w losowy sposób wg ustalonych schematów ustawień maszyn.

Rzutki mogą być wyrzucane pod różnymi kątami, ale nie więcej niż 45°. Cały cykl zawodów składa się z 125 celów w rundzie kwalifikacyjnej oraz do 40 celów w finale dla najlepszych sześciu zawodników.

Dozwolony kaliber broni w trapie to 12/76, przy maksymalnej naważce 24,5 gramy kulistego śrutu o maksymalnej średnicy 2,6 mm.

Galeria zdjęć z archiwum Alana przedstawia jego podczas strzelania oraz na podium podczas wręczania nagród:

Oto kilka słów jakie o minionym sportowym roku napisał nam Alan:

Sport uprawiam od 2017.

Aby zostać Najlepszym Zawodnikiem Roku 2021 musiałem poradzić sobie z problemem na początku sezonu. Wyniki były najniższe w mojej sportowej karierze.

Na szczęście praca z trenerami Iriną Youkhatovą i Piotrem Kowalczykiem przyniosła efekty. Tak naprawdę dobry sezon zaczął się od pucharu Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, którego suma sumarum udało mi się wygrać.

Z upływem sezonu było już tylko lepiej. Było zwycięstwo w Złotym Rzutku. Dalszym etapem tego sezonu były Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski. Udało mi się wejść do finału z 6 miejsca. Dzięki sportowemu i psychicznemu doświadczeniu w finałach potrafiłem zakończyć rywalizację na miejscu 3.

Jednymi z najważniejszych zawodów w tym roku były zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (FOOM). Zdobyłem wtedy srebro pomimo poważnych problemów z bronią.

Najlepszym w moim żuciu sukcesem były ostatnie zawody minionego roku, tj. Mistrzostwa Polski Seniorów. Udało mi się wtedy strzelić życiówkę 114/125, i dzięki temu wejść do finału na miejscu 5. Rywalizację zakończyłem na miejscu 6, ale uczucie jakie mi towarzyszyło podczas strzelania tego finału było niesamowite.