Zapraszamy do lektury i odwiedzenia w terenie kolejnych pomników przyrody na obszarze gminy Skoki. Wszystkie niżej przedstawione obiekty zostały objęte formą ochrony na podstawie Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego nr 2/2003 z dnia 9 stycznia 2003 roku (Dz. U. Woj. Wlkp. z 2003 roku Nr 1, poz. 2).

Od kilku lat Dzwonowo może kojarzyć się z zaginionym miastem. Zdecydowanie od dłuższego czasu miłośnikom przyrody wiąże się ono z aleją buków zwyczajnych nazwanych, a jakżeby inaczej, „Bukami w Dzwonowie”. Na aleję składa się 10 drzew o obwodach od 265cm do 418cm i wysokości od 23m do 26m. Drzewa są w dobrym stanie fitosanitarny, posiadają rozłożyste korony, za wyjątkiem buka o obwodzie 343cm stanowiącego obumarły złom.

Przy drodze gruntowej w Potrzanowie (fragment ul. Włókna) prowadzącej przez tereny leśne do miejscowości Długa Goślina (gm. Murowana Goślina), po prawej stronie, znajdują się okazałe dęby szypułkowe. Dwa z nich ustanowiono formą ochrony przyrody. Wysokości drzew określono na 30m, a ich obwody wynoszą odpowiednio: 335cm i 370cm.

Dobrze ukryty wśród gruntów leśnych jest dąb szypułkowy, rosnący na działce numer 1 – obręb Raczkowo, stanowiącej własność osoby prywatnej. Drzewo o obwodzie 397cm i imponującej koronie można dojrzeć z duktu pomiędzy Raczkowem, a Kakulinem.

Grzybowo może również pochwalić się pomnikami przyrody, a dokładnie dwoma dębami szypułkowymi o obwodach 437cm i 423cm. Drzew nie da się nie zauważyć, jadąc z Grzybowa do Grzybowic. Okazałe obiekty zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałego zadrzewienia śródpolnego.

Jedyne drzewo ustanowione pomnikiem przyrody z gatunku wierzba biała znajduje się w miejscowości Jagniewice. Jej obwód robi wrażenie, bo wynosi aż 659cm. Zdecydowanie polecamy obejrzenie okazu „na żywo”.

W miejscowości Antoniewo (na gruncie prywatnym) znajdują się okazałe dęby szypułkowe. Jeden z nich, o obwodzie 321cm, ustanowiono pomnikiem przyrody. Drzewa można podziwiać z drogi prowadzącej z Antoniewa do Antoniewa Górnego, po prawej stronie.