Na zaproszenie niemieckich przyjaciół, 10 wędkarzy ze skockiego Koła PZW, w tym 1 wędkująca pani, w towarzystwie 4 członków rodzin w dniach od 30.06. – 4. 07. gościło w Gminie Bardowick. Niemieccy gospodarze, jak zawsze czynili wszystko by ich goście czuli się dobrze, a równocześnie by pobyt ten dostarczył im nowych wrażeń i przeżyć.       

Po zakwaterowaniu w ośrodku w Barum i kolacji, mimo zmęczenia podróżą, skoczanie do końca pasjonowali się meczem Polska – Portugalia, a w kolejnym dniu wraz z niemieckimi kolegami meczem Niemcy- Włochy. I dobrze, że między meczami- w piątkowy dzień, w programie znalazł się wyjazd do położonego na Pustaci Luneburskiej koło Walsrode w Gminie Bomlitz największego na świecie Parku Ornitologicznego. W Parku tym, na powierzchni 24 ha, w pięknym, naturalnym otoczeniu, na wolności i w wolierach, żyje ponad 4 tysiące sztuk ptaków, reprezentujących ponad 600 gatunków z różnych stref klimatycznych i z różnych kontynentów. Nasi wycieczkowicze z ogromnym zainteresowaniem podziwiali, szczególnie rzadkie i w większości pierwszy raz widziane ptaki i prezentowane z nimi pokazy.

W sobotę skoczanie, wraz z holenderskimi pasjonatami wędkarstwa  uczestniczyli w najważniejszej tegorocznej uroczystości dla gospodarzy – Jubileuszu 40 – lecia powstania Stowarzyszenia Wędkarzy w Bardowick. W trakcie tej uroczystości Prezes Koła Alojzy Pacholski w imieniu Zarządu i członków skockiego Koła na ręce Prezesa  Stowarzyszenia Jubilata Jurgen Warnecke przekazał słowne i grawerowane gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

W dniu tym, nasza delegacja wraz z wielkim orędownikiem przyjaźni polsko – niemieckiej, niezastąpionym Martinem Rudolfem i przedstawicielami gospodarzy, udała się na cmentarz w Bardowick, gdzie oddała cześć Polakom zmarłym i pochowanym na tym cmentarzu w latach 1945- 1946. Spoczywających tu naszych rodaków – więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych- którzy po zakończeniu wojny zostali zakwaterowani w urządzonym przez aliantów w Bardowick i okolicy obozie przejściowym i których przedwczesna śmierć dosięgła na tej ziemi upamiętnia piękny, zadbany nagrobek i tablica z nazwiskami zmarłych. I właśnie  pod tą tablicą, chwilą zadumy uczczono  pamięć rodaków, a Zbigniew Kujawa- Skarbnik Koła i Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki zapalił znicze pamięci.

Niedziela była dniem, w którym nasi wędkarze, wraz z niemieckimi i holenderskimi przyjaciółmi „po fachu”, a właściwie o wspólnych zainteresowaniach, mogli spełnić swe marzenia – wędkować na Łabie. Niestety niesprzyjająca pogoda oraz spowodowane długimi i silnymi opadami rozlanie się wód, spowodowały, że ryba rozeszła się i w większości skończyło się na marzeniach „o takiej rybie”. Ale dzień ten, jak i sam pobyt w Bardowick, przypominać będą Medale Pamiątkowe oraz przekazane sobie przez uczestników spotkania przy bogatym grillu wzajemne pamiątki i upominki

W poniedziałek. 4 lipca po wspólnym śniadaniu, skoczanie udali się w drogę powrotną do domów, gdzie wszyscy szczęśliwie dotarli, czego dowodem niech będzie przekazana za naszym pośrednictwem relacja Sekretarza Koła Piotra Babrakowskiego z tej wyprawy.