Na zaproszenie Samorządu i Gimnazjum w Skokach z trzydniową wizytą w Skokach pod koniec marca przebywały cztery panie, nauczycielki i artystki z miejscowości Biała Cerkiew na Ukrainie, na co dzień pracujące w Domu Kultury „Słonecznik”, gdzie uczą dzieci i młodzież zarówno ukraińskiej sztuki ludowej jak i różnych technik artystycznych.

Panie Ludmiła Krasnitska-Łutsyk, Lubow Boblo, Walentyna Boblo i Walentyna Korobko przyjechały do Skoków aby pokazać ukraińską sztukę ludową oraz nauczyć jej podstawowych zasad podczas warsztatów plastycznych które przeprowadziły z mieszkańcami naszej gminy.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym Gimnazjum nr 1 w Skokach oraz Gimnazjum nr 2 w Białej Cerkwi podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy.

Pobyt naszych gości zaczął się od zwiedzania Poznania. Nie obyło się bez wizyty na Starym Rynku i poznańskich Koziołków. Odwiedziliśmy poznańską farę i katedrę, przespacerowaliśmy się ulicami Poznani. Dzień zakończyła wizyta w „Galerii Malta”.

Kolejne dwa dni w całości poświęcone były zajęciom plastycznym. Warsztaty odbyły się w trzech grupach. Pierwsze w Gimnazjum w Skokach, a brały w nich udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Skokach oraz skockiego Gimnazjum, zajęcia odwiedził pan Burmistrz Tadeusz Kłos oraz Sekretarz Gminy pani Blanka Gaździak. Pan Burmistrz wręczył paniom upominki oraz podziwiał ich prace z dziećmi i obejrzał wystawę prac którą panie przywiozły z Ukrainy, a na którą składały się prace dzieci z którymi na co dzień prowadzą one zajęcia oraz ich własne prace. Wieczorem tego samego dnia panie zostały zaproszone do Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie, gdzie także uczyły nasze panie i panów tajników ukraińskiej sztuki ludowej. W dniu następnym odbyły się trzecie warsztaty skierowane do nauczycieli z przedszkola i szkół z terenu gminy Skoki.

Podczas wszystkich tych zajęć uczono trzech technik:
Decoupage — techniki ozdabiania przedmiotów polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.
Bieriesty – techniki plastycznej polegającej na malowaniu obrazów na korze brzozowej oraz Pertykiwki czyli specyficznego sposobu malowanie powstałego w drugiej połowy XVIII w niedużym miasteczku na terytorium Naddnieprza – Petrykiwce. Polega ona na tradycyjnym unikalnym stylu sztuki zdobniczej i specyficznej ornamentyki.