W dniach 27 lipca – 5 sierpnia grupa młodzieży z naszej gminy wyjechała na 13 już z rzędu młodzieżowy obóz do partnerskiej gminy w Bardowick w Niemczech.

W dniach od 25 lipca do 4 sierpnia 2008 roku 32 osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu gminy Skoki wraz z opiekunami spędzała wakacyjny czas w zaprzyjaźnionej gminie partnerskiej Bardowick .
Miejsce zakwaterowania – w schronisku turystycznym przy stadionie sportowym, mimo iż wzbudziło tyle emocji w naszej lokalnej prasie, okazało się być niezwykle przyjaznym i wygodnym lokum.

W programie obozu nie zabrakło atrakcji, do których zliczyć należy przede wszystkim całodzienny pobyt w parku rozrywki „Heide – Park„ w Soltau, zwiedzanie portu w Hamburgu podczas przygotowań do parady największych żaglowców świata, wieczorny koncert czarodziejskich fontann w hamburskim parku Planten und Blumen oraz wizyta w parku dzikich zwierząt „Schwarze Berge„. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła wizyta w muzeum miniatur w Hamburgu , którego twórcy przedstawili ciekawe zakątki świata w miniaturze. Wspaniała, słoneczna pogoda pozwoliła na długie spędzanie czasu nad wodą na terenach odkrytych kompleksów rekreacyjnych w Luneburgu i Adendorfie. Wypady do Aquaparku „Salu”- pozwoliły na kąpiele w mocno zasolonej wodzie, wydobywanej z podziemnych źródeł znajdujących się w Luneburgu. Czas szybko upływał na zwiedzaniu ciekawych zabytków znajdujących się w okolicy oraz licznych grach sportowych rozgrywanych na boisku sportowym.

Podczas pobytu w Bardowick grupa polska spotkała się z niezwykle serdecznym przyjęciem zarówno ze strony władz gminy jak i jej mieszkańców. Przykładem niezwykłej troski była postawa członków Stowarzyszenia do Spraw Partnerstwa z Gminami Skoki i Drechterland, którzy niemalże codziennie odwiedzali nas w miejscu zakwaterowania pytając czy nam czegokolwiek nie brakuje i czy mogą nam w czymś pomóc?

Niezawodny pan Martin Rudolf jak zawsze oprowadził nas po przepięknej katedrze i wraz ze swoją żoną Gertrudą zaprosili całą polską grupę na wspaniałe lody.
On również wraz grupą swoich znajomych, wśród których prym wiedli wędkarze, przygotowali dla nas niespodziankę w postaci wspaniałej kolacji, gdzie wśród przysmaków w postaci owoców, lodów i sałatek nie zbrakło pysznych grillowanych kiełbasek i mięsa Smakowało ono wybornie ponieważ sprowadzone było na ten cel specjalnie ze skockiego sklepu mięsnego pana Bystrego.

Z wielką sympatią wspominać będziemy troskę jaką okazali nam podczas pobytu państwo: Martin i Gertruda Rudolf, Irena i Piotr Sowikowie, Helma i Volker Trappowie oraz Jurgen i Monika Varnecke.

Mam nadzieję, że wrażenia z tegorocznego pobytu na obozie w Bardowick pozostaną dla jego uczestników miłym wspomnieniem.

W drugim tygodniu września odbędzie się spotkanie uczestników wakacyjnej wyprawy do Bardowick, na które serdecznie zapraszam.

Wiesława Surdyk – Fertsch