W dniach od 22 do 24 maja polska delegacja po raz kolejny gościła w partnerskiej gminie Drechterland, w Holandii. Tym razem Skoki reprezentowała mała, 8-osobowa delegacja. Pomimo długiej i dość męczącej podróży, z wielkim entuzjazmem zwiedziliśmy Amsterdam, zachwycając się przepięknymi kanałami, przytulnymi uliczkami i głównym placem holenderskiej stolicy. Wczesnym wieczorem dotarliśmy do celu podróży, gminy Drechterland, gdzie nastąpiło wspólne powitanie delegacji polskiej i niemieckiej przez gospodarzy. Poznaliśmy także goszczące nas rodziny i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby nabrać sił przed czekającym nas intensywnym dniem następnym.

Sobota była dniem marszu 40 MM, który to właśnie był głównym celem naszej podróży. Zarówno pogoda, jak i humory dopisały, a towarzystwo holenderskich przyjaciół uprzyjemniło nam wędrówkę po zachwycających okolicach gminy Drechterland. Po marszu odbyły się trójstronne rozmowy dotyczące partnerstwa pomiędzy gminami. Zwieńczeniem dnia była wspólna, polsko – holendersko – niemiecka kolacja w portowym miasteczku Enkhuizen, którego uroki mieliśmy okazję podziwiać w czasie wieczornego spaceru.

Niedzielne przedpołudnie upłynęło nam pod znakiem pożegnań i w doskonałych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze odwiedziliśmy niezwykle malownicze i pełne uroku miasteczko nadmorskie Volendam oraz znajdujący się nad Morzem Północnym Dijk. Nad ranem zmęczeni ale zadowoleni powróciliśmy do Skoków.

Kolejny raz Skoczanie gościli w Drechterland i trzeba przyznać, iż po raz kolejny był wyjazd niezwykle udany.

Małgorzata Opalińska