Jubileuszowe X Dni Szkoły Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków odbyły się w Skokach 27 kwietnia. Na pożegnalne spotkanie gimnazjów noszących imię Polskich Olimpijczyków przybyło do naszego miasta aż 8 szkół z całej Polski. Zaproszenie przyjęły gimnazja z Dąbrowy Górniczej, Kędzierzyna Koźla, Klinisk Wielkich, Koła, Ostrowite, Przykony i Zbąszynka. Kolejny raz nie zawiedli nas Polscy olimpijczycy, którzy uświetnili swoją obecnością tą piękną uroczystość.

Wśród gości, jak zwykle, mieliśmy przyjemność spotkać się z Panem Zbigniewem Orywał – lekkoatletą, olimpijczykiem z Rzymu, Dariuszem Goździakiem – przedstawicielem PKOl, złotym medalistą w pięcioboju nowoczesnym Barcelony, Michałem Jelińskim – złotym medalistą w wioślarstwie z Pekinu, Panią Urszulą Kielan – srebrną medalistka w skoku wzwyż z Moskwy, Iwoną Marcinkiewicz – brązową medalistka w łucznictwie z Atlanty i Łukaszem Nowakiem – absolwentem naszego gimnazjum, dwukrotnym olimpijczykiem z Londynu i Rio de Janeiro. Wśród zaproszonych gości byli ksiądz Karol Kaczor,  przedstawiciele Naszej Gminy i Starostwa Wągrowieckiego.

Uroczystość rozpoczęła sie uroczystym odczytaniem apelu olimpijskiego wciągnięciem flagi olimpijskiej i zapaleniem znicza. Wszystko to w uroczystej scenerii starożytnej Grecji. Polski Komitet Olimpijski uhonorował brązowymi medalami za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego Panie: Elżbietę Chojnacką, Wiesławę Hauke, Danutę Kobus – Boginię Marię Piotr – Malinowską, Magdalenę Samol, Hannę Węglewską, Ilonę Węglewską srebrnymi medalami za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego Panów: Grzegorza Samol i Wiesława Sierzchułę. Przyznał także najwyższe wyróżnienie, odznaczając Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach złotym medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie rozpoczęli rywalizację w kilku konkurencjach technicznych, uczestniczyli w X Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Olimpijskiej oraz w Festiwalu Sztafet Olimpijskich, w których oprócz szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków mogły rywalizować gimnazja z naszego powiatu. Do udziału w konkursie wiedzy zgłosiło się 14 osób reprezentujących szkoły z Dąbrowy Górniczej, Kędzierzyna Koźla, Koła, Ostrowite, Przykony, Zbąszynka i Skoków. Konkurs składał się z części pisemnej – 23 pytania otwarte oraz z części finałowej,  która odbyła się w hali, a zasady rywalizacji były oparte na popularnym teleturnieju  „1 z dziesięciu”. Rywalizacja indywidualna:

  1. Julia Waligórska – Kędzierzyn  Koźle – 31,75 pkt
  2. Michał Nieckarz – Kędzierzyn Koźle – 23,50 pkt
  3. Mateusz Filipiak – Przykona -17,00 pkt
  4. Zuzanna Zwolińska – Ostrowite – 12,5 pkt
  5. Aleksandra Tyll – Skoki – 12,00 pkt

W klasyfikacji szkół  Kędzierzyn Koźle  zdecydowanie wyprzedził pozostałe szkoły, gromadząc 55,25 pkt, następne miejsca zajęły Ostrowite – 24,25 pkt, trzecie miejsce  Przykona – 24 pkt, a czwarte gospodarze 22,25 pkt. W festiwalu sztafet pierwsze miejsce wywalczyła Dąbrowa Górnicza, wyprzedzając Kliniska Wielkie i Kędzierzyn Koźle.

Równolegle każdy z uczestników spotkania mógł zdobywać umiejętności techniczne, m.in.  strzelając z wiatrówki, chodząc na szczudłach, rzucając lotkami, jeżdżąc rowerem po  torze przeszkód. Jak każdego roku spotkaniu towarzyszyła piękna pogoda i tym razem, wśród pochmurnego tygodnia, w dniu imprezy zaświeciło słońce i rywalizacja mogła odbywać się na terenach gimnazjalnych.

Na przestrzeni 10 lat szkołę naszą odwiedziło 21 gimnazjów z całej Polski. Część z nich była tylko raz, ale wiele szkół towarzyszyło nam w pięknej przygodzie znacznie częściej. Stałym uczestnikiem było gimnazjum w Ostrowitem.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i przyjmowali nasze zaproszenia. Na pamiątkowej tablicy w skockiej hali widnieją szkoły uczestniczące w spotkaniach: Ciechocinek, Ostrowite, Gryfino, Łódź, Oława , Dąbrowa Górnicza, Bydgoszcz, Gliwice, Kędzierzyn Koźle, Kraszewice, Kozłów Biskupi, Przykona, Szczutowo, Twardogóra, Kliniska Wielkie, Kraków, Racot, Wałcz, Koło i Zbąszynek. Dziękujemy wszystkim polskim olimpijczykom, którzy jeśli pozwalał im czas uczestniczyli w naszych uroczystościach.  Było to dla nas szczególne wyróżnienie, gdy mogliśmy rozmawiać z wybitnymi sportowcami, którzy godnie reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej. Podziękowania kierujemy dla: Małgorzaty Chojnackiej, Moniki Drybulskiej, Urszuli Kielan, Iwony Marcinkiewicz, Michała Bartoszaka, Dariusza Goździaka, Michała Jelińskiego, Marka Leśniewskiego, Andrzeja Ludzkowskiego, Markowa Łbika, Łukasza Nowaka, Zbigniewa Orywał, Aleksandra Wojciechowskiego i Andrzeja Wróbla.

Piękna oprawa i mnóstwo nagród były możliwe dzięki wsparciu wielu firm, instytucji i osób prawnych. Organizatorzy dziękują:
– Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu,
– Panu Jakubowi Rutnickiemu, Posłowi na Sejm RP
– Firmie –  Maximus Broker Sp. z o.o.
– Urzędowi Miasta i Gminy Skoki,
– Starostwu Powiatowemu w Wągrowcu,
– Bibliotece Publicznej w Skokach,
– Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Skokach,
– Radzie Rodziców skockiego gimnazjum.

Grzegorz Samol – wicedyrektor

Galeria zdjęć z imprezy: