Warto wiedzieć więcej, czyli nocne spotkanie z entomologiem Mirosławem Maciągiem, które odbyło się w skockiej Bibliotece 3 czerwca.

Entomolog to osoba interesująca się owadami lub naukowiec zajmujący się badaniami owadów, a entomologia to nauka – dział zoologii zajmujący się owadami.

Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem wiedzy bibliotecznego gościa. Pan Mirek zaserwował zebranym interakcyjny wykład, po nim film w kinie, a dalej umożliwił profesjonalne obserwacje ciem w ich właściwym środowisku.

Urzekła nas metamorfoza czyli cud przeobrażania od larwy do imago. Zachwyciliśmy się mądrością matki natury, która przecież jest bezrozumną. Zainteresowaliśmy się pięknem motyli, ich niezmiernie ważną i zarazem niezbędną rolą w przyrodzie oraz wpływem owadów na ekosystem. Lepidopterolog przekazał cenne informacje dotyczące wykorzystania wiedzy o motylach dla rozwoju nauki.

Czy wiecie, że…?

  • nanostruktury skrzydeł czarnych motyli optymalizują pochłanianie światła. Można je zastosować w fotowoltaice!
  • kokony jedwabnika zbudowane są między innymi z fibroiny, białka mającego znaczenie w medycynie estetycznej i kosmetologii.
  • motyle z rodzaju Morpho, żyjące w lasach tropikalnych posiadają wielofunkcyjne skrzydła. Morpho podczas lotu w deszczu utrzymuje suchość skrzydeł ze względu na ich własności hydrofobowe.

Biblioteka! Bo warto wiedzieć więcej.

Poniżej galeria zdjęć z przyrodniczego spotkanie