Mimo trwającej pandemii ODN w Poznaniu zorganizował i przeprowadził Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej!” W tym roku odbyła się już XIII jego edycja i zyskał rangę konkursu ogólnopolskiego. Bardzo dobrze wypadli w nim, przygotowywani przez Barbarę Surdyk, uczniowie Szkoły Podstawowej w Skokach. Wiele godzin spędzonych na Teamsach zaowocowały sukcesem. Laureatem I miejsca został Szymon Kmieć natomiast laureatami II miejsca Marcin Andrzejewski i Szymon Serba.

9 czerwca 2021 w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie odbyła się uroczystość podsumowania konkursu i rozdania nagród. Przybyli na nią znamienici goście wśród nich Wielkopolski Kurator Oświaty – Robert Gaweł, dzięki jego honorowemu patronatowi nad konkursem jego laureaci mogą sobie dopisać 3 punkty do świadectwa, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Czesław Kruczek, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji KO – Małgorzata Wilczyńska-Grześ, Prezes Zarządu Głównego TPPW Tadeusz Musiał.

Po wręczeniu nagród i podziękowań dla uczniów i nauczycieli wszyscy zgromadzeni udali się na pobliski cmentarz by złożyć wiązanki kwiatów na grobie drugiego dowódcy powstania gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Warto nadmienić, że przy mogile generała znajdują się urny z prochami dwóch jego córek, które tragicznie zginęły podczas II wojny światowej. Agnieszka została zamordowana w Pamirach a Janina jako jedyna kobieta poniosła śmierć w Katyniu. Następnie zgromadzeni udali się na zwiedzanie ekspozycji muzeum i na poczęstunek. Gratulujemy sukcesu uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Zdjęcia Paulina Serba, tekst Andrzej Surdyk