28 i 29 października w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach na zaproszenie Klubu Młodego Odkrywcy „Archimedes”działającego pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie gościł Planetobus. Były to dwa kosmiczne dni, pełne atrakcji i niecodziennych podróży w czasie i przestrzeni. W dmuchanym planetarium uczniowie klas III – VI w ramach zajęć lekcyjnych oglądali pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik.

Dużym powodzeniem cieszyły się także wieczorne seanse.  Obejrzeli je  zaproszeni goście, m.in. Szkoła Podstawowa w Białężynie, Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej oraz  rodzice i mieszkańcy Skoków, wśród których byli absolwenci gimnazjum. Uczestnicy pokazów mieli okazję podziwiać gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Z wielkim entuzjazmem wzięli udział w fascynującej wyprawie do wybranych ciał niebieskich Układu Słonecznego, a także poza jego granice. Była to wspaniała lekcja astronomii i niesamowita podroż w nieznane zakątki naszego Wszechświata.

Wizyta mobilnego planetarium realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Program „Nauka dla Ciebie”.

Kosmiczne dni w szkole uatrakcyjniła wystawa prac uczniowskich, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Tworzyły ją prace konkursowe pod wspólnym tytułem „Kosmos”.

Wyniki konkursu „ Układ Słoneczny widziany oczami mojej wyobraźni”

  1. Rafał Jarzębowski
  2. Kacper Połczyński
  3. Adam Kujawa

Wyróżnienia: Dawid Laube, Ziemowit Przywarty, Marcin Trzeciak, Bartosz Warzbiński

Wyniki konkursu ” Kosmiczne obiekty”

  1. Kaja Sękowska
  2. Paulina Dziurka
  3. Dawid Domański

Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności! Prace konkursowe były wykonane z wielką starannością i ogromnym zaangażowaniem zarówno uczniów jak i rodziców.

Wyróżnienia: Patryk Brzeziński, Zuzanna Ludzkowska, Rozalia Podraza, Mateusz Szymaś, Zuzanna Tyll

Organizatorzy konkursu i wystawy: Małgorzata Dudek, Magdalena Samol, Grzegorz Samol i Ilona Węglewska.

Serdecznie dziękuję Dyrekcji szkoły za  pomoc  w organizacji tego przedsięwzięcia.

Małgorzata Dudek

galeria zdjęć