Upragnione i wyczekiwane, gorące i słoneczne, to oczywiście….. wakacje. Wakacje to czas, w którym dzieci pragną odpocząć od nauki i odrabiania lekcji. Jednak dzieci z naszej szkoły nie chciały rozstawać się z jej murami. Dlatego też dla 26 uczniów Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA wsparte finansowo przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki zorganizowało półkolonię letnią w dniach 2-6.07.2018r. Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali pedagodzy z naszej szkoły, którzy mają wieloletnie doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wypoczynku.

Program półkolonii „Przyszła kolej na kolej” był bardzo ciekawy i ściśle związany z tematyką transportu kolejowego. Zaplanowane zajęcia edukacyjne w przejrzysty, twórczy i aktywny sposób zachęcały do poruszenia z dziećmi istotnego tematu, jakim jest bezpieczeństwo na obszarach kolejowych. Pociągi fascynują, występują w roli bohaterów bajek czy kolorowanek. Kojarzą się z podróżami, wakacjami, ruchem, przywodzą na myśl zmieniające się widoki za oknem. Dzieci uwielbiają podziwiać zarówno stare lokomotywy, jak i najnowsze tabory. Skorzystaliśmy zatem  z tych pozytywnych skojarzeń, by przekazywać dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa i kultury podróży. Ponadto odbyły się trzy wycieczki, także dotyczące tematu półkolonii. Pierwsza do Centrum  Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których poszukiwały odpowiedzi na pytania:  Czy jazda pociągiem to najlepsze rozwiązanie komunikacyjne? Czy warto podróżować koleją? Czy kolej jest nowoczesna? Czy to raczej relikt przeszłości? Ponadto na  warsztacie dzieci zostały wprowadzone na tory dobrej zabawy, zdobyły nowe tereny pod budowę kolei. Wcieliły się w rolę inżynierów kolejnictwa i zbudowali własne lokomotywy, wagony i całe składy kolejowe. Druga wycieczka odbyła się do Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, tam podróż kolejką, zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i ruin zamku Diabła Weneckiego. Ostatnią wycieczkę zaplanowano do Poznania, w którą dzieci wyruszyły szynobusem, po mieście przemieszczali się tramwajem i odbyli podróż Maltanką oraz poznali z bliska pracę osób pracujących na kolei. Podczas kolejowej półkolonii nie mogło zabraknąć „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz lektury Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Te znane pozycje literackie nadal są skarbnicą pomysłów do zajęć i zabaw. Oprócz zajęć edukacyjnych, zajęć artystyczno-plastycznych odbywały się także zajęcia językowe, podczas których uczestnicy szlifowali umiejętność porozumiewania się w języku angielskim na dworcach kolejowych i podczas wakacyjnych wyjazdów oraz gry i zabawy sportowe, które zawsze są źródłem pozytywnych emocji.

W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków, serwowane były napoje i lody.  Podsumowując muszę stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników jak również ich rodziców. Tygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji a także doskonałą lekcją historii o kolei i bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców wskazuje, iż należy ją kontynuować i rozwijać w latach przyszłych.

Organizacja półkolonii to wkład wielu osób, okazanie serca i chęci zapewnienia dzieciom spokojnych, bezpiecznych i ciekawych wakacji.  Składam serdeczne podziękowania Pani Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA Sławomirze Kędziora, Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki Panu Tadeuszowi Kłosowi, Pani Kindze Pilnej,  firmie Catering Wołkow ze Skoków, Panu Bartoszowi Marciniak i jego pracownikom, Panu Łukaszowi Wieczorek oraz nauczycielom, którzy bezpośrednio pracowali z uczestnikami półkolonii. 

Joanna Tomczak