8 Lechlińskie Biegi Przełajowe szkół podstawowych dziewcząt i chłopców o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA odbyły się w ostatni dzień lata, 22 września w piękny czwartkowy poranek.

O zbliżającej się jesieni przypominają zmieniające swój kolor liście drzew, które nadały przebiegającej przez lechliński las trasie pięknych barw. Spotykamy się po raz ósmy i tym razem towarzyszy nam hasło „Pięknie się różnimy”. Nasze sportowe przedsięwzięcie, które organizowane jest przez Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy Skoki, ma na celu popularyzować biegi przełajowe wśród dzieci, młodzieży i rodziców oraz promować aktywność fizyczną w otoczeniu przyrody.

Otwarcia imprezy dokonała Pani Wiceprezes Agnieszka Skraburska, która witając wszystkich życzyła wspaniałej zabawy i przekazała nam słowa kierowane od nieobecnej Pani Prezes Sławki Kędziory. Następnie przedstawiony został program zawodów i zasady startów. Kolejnym punktem były występy uczennic z koła tanecznego z Lechlina, dziewczynki tanecznym krokiem wprowadziły nas w atmosferę sportowego ducha, energii i rywalizacji.

Na trasę biegów przeszliśmy po wykonaniu rozgrzewki. Biegi odbywały się w czterech kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców, na trzech dystansach.

Pętla najkrótszej trasy wynosiła 300 metrów, dłuższa to dystans o długości 600 metrów, a najdłuższa to 900 metrów. Cała trasa biegów zabezpieczona była przez rodziców, nauczycieli, pielęgniarkę i kibiców, którzy wspierali dopingiem dzielnie walczących sportowców.

Jako pierwsze wystartowały dziewczęta. Euforia i radość towarzyszyły wszystkim startom, a najlepszymi, w swoich rocznikach okazały się:

Rocznik 2014 i młodsze, dystans 300 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Agata WrombelSP Jabłkowo filia Rejowiec
2.Maria FoińskaSP Jabłkowo filia Lechlin
3.Lena WieczorekSP Jabłkowo filia Lechlin

Rocznik 2012-2013, dystans 300 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Zofia DembińskaSP Jabłkowo filia Rejowiec
2.Oliwia MuszyńskaSP Jabłkowo filia Lechlin
3.Jagoda BąkowskaSP Jabłkowo  

Rocznik 2010-2011, dystans 600 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Jagoda GrygielSP Jabłkowo filia Lechlin
2.Vanessa WieczorekSP Jabłkowo
3.Karolina WawrzyniakSP Jabłkowo filia Lechlin

Rocznik 2009 i starsze, dystans 900 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Klaudia NowakowskaSP Jabłkowo
2.Nikola SaukensSP Jabłkowo
3.Aleksandra SadłowskaSP Popowo Kościelne

Nie mniejsze emocje towarzyszyły startującym chłopcom, wśród których najszybszymi okazali się:

Rocznik 2014 i młodsi, dystans 300 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Krystian KantorskiSP Jabłkowo filia Rejowiec
2.Wojciech PerłaSP Jabłkowo filia Lechlin
3.Jan MantajSP Jabłkowo filia Lechlin

Rocznik 2012-2013, dystans 300 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Jan TabaczkaSP Popowo Kościelne
2.Antoni TabaczkaSP Popowo Kościelne
3.Ksawery KędzioraSP Jabłkowo

Rocznik 2010-2011, dystans 600 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Wiktor WrombelSP Jabłkowo filia Rejowiec
2.Filip TomkowiakSP Jabłkowo filia Rejowiec
3.Kacper KoziołSP Jabłkowo filia Rejowiec

Rocznik 2009 i starsi, dystans 900 m

LokataImię i nazwiskoSzkoła
1.Eryk ElińskiSP Jabłkowo
2.Antoni NowakowskiSP Jabłkowo
3.Bartosz SzymczakSP Jabłkowo

Następnie miała miejsce sztafeta rodzinna, podczas której dziecko startowało na pierwszej zmianie, a rodzic na drugiej. Zainteresowanie konkurencją było ogromne i w przyszłym roku z pewnością podzielimy startujących według płci, aby startujące mamy również mogły poczuć chwałę zwycięstwa, a tatusiowie aby mogli zmierzyć się na dłuższym dystansie.

Klasyfikacja końcowa sztafety rodzinnej przedstawia się następująco:

  • I miejsce – Martin Wieczorek  ze swoim tatą Łukaszem
  • II miejsce – Ksawery Kędziora z tatą Edwinem
  • III miejsce – Franciszek Korczak z tatą Tomaszem

Ostatnią konkurencją była sztafeta szkolna. Każda ze szkół wystawiła pięciu zawodników, w tym na ostatniej zmianie biegł nauczyciel. Ależ to były emocje! Sztafety  nie tylko dla uczestników, ale dla kibiców stały się ogromną atrakcją, zawodnicy pełni sportowej walki walczyli o najlepszy wynik swojej szkoły do samego końca.

Klasyfikacja końcowa sztafet szkolnych przedstawia się następująco:

  • I miejsce – Rejowiec w składzie: Zosia Dembińska, Krystian Kantorski, Kornelia Spychaj, Filip Tomkowiak i p. Julia Kaniewska.
  • II miejsce – Julia Słabiak, Franciszek Korczak, Jagoda Grygiel, Martin Smak i p. Kamila Dudziak-Piątek.
  • III miejsce –  Jabłkowo w składzie: Patrycja Grzelczyk, Marcin Pinkowski, Vanessa Wieczorek, Ksawery Kędziora i p. Piotr Plewa.

Gratuluję w imieniu własnym i organizatorów wszystkim, którzy uczestniczyli w biegach, cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy się wspólnie spotkać i spędzić aktywny dzień, w duchu rywalizacji sportowej, równości, poszanowania oraz osobistego wyróżnienia się. Niech hasło  tegorocznych zawodów „Pięknie się różnimy” przyświeca nam przez cały rok szkolny.

Radując się tym sportowym świętem dziękuję Zarządowi Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA oraz Burmistrzowi Urzędu Miasta i Gminy Skoki za wsparcie tej inicjatywy i wszelką okazaną pomoc oraz życzliwość. Dziękuję moim koleżankom i kolegom ze szkoły, którzy przyczynili się do sprawnego przygotowania i przeprowadzenia imprezy oraz  rodzicom za przygotowanie ciasta, zaangażowanie i sprawne działania przy przeprowadzeniu zawodów. Do zobaczenia za rok! 

Joanna Tomczak

galeria zdjęć poniżej przedstawia dzieci i organizatorów biegów podczas trwania imprezy: