Na Wyspach Bergamutach (choć ponoć wysp tych nie ma), w skockiej Bibliotece Publicznej, w obecności kota w butach i starego wieloryba w okularach, 3 grudnia, o godz. 17.00 zgromadziły się już po raz trzeci dzieci. Brzechwowe wyspy przyciągnęły naprawdę liczną gromadkę z terenu naszej gminy i nie tylko. Tym razem byli to młodzi ludzie uczęszczający do klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Udowodnili oni po raz kolejny, że poezja Jana Brzechwy dla dzieci ciągle żyje. Nasz zachwyt był tym większy, iż usłyszeliśmy wiersze inne niż dotąd, mniej znane i chyba troszkę trudniejsze, np.: „Babulej i Babulejka”, „Kłótnia rzek”, „Pali się!” czy „Rozrzutny wróbel”. Jan Brzechwa na pewno byłby zachwycony, gdyby mógł być obecny na naszej bibliotecznej sali. Nie przez przypadek tym razem twórczość Jana Brzechwy została wybrana jako przedmiot zmagań podczas II Przeglądu oraz Turnieju Recytatorskiego „Głosem Dziecka”. Poeta ten bowiem, według wielu źródeł, obchodziłby w 2010 roku 110 urodziny, oczywiście gdyby żył. Niektórzy jednak twierdzą, że Brzechwa był nieco starszy, że urodził się 2 lata wcześniej i tylko jego poczucie humoru i jedynie jemu wiadome, osobiste względy sprawiły, że w pewnym momencie zaczął sam podawać późniejszą datę urodzin – 15 sierpnia 1900 roku. Nie jego wiek metrykalny jest jednak najważniejszy, chyba wszyscy ze mną się zgodzą, iż niekończąca się popularność jego wierszy sprawia, że mógłby on się czuć wiecznie młody i niech taki będzie. Podczas turnieju obecne było oczywiście jury, tym razem w składzie: pani Krystyna Wołkow – emerytowana nauczycielka języka polskiego, pani Mirosława Ważniewicz – nauczycielka języka polskiego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Antoniewie oraz pan Piotr Wiśniewski – wieloletni nauczyciel i wychowawca. Postanowili oni wyróżnić Bartosza Kępkę za recytację wiersza „Babulej i Babulejka”, Mateusza Pawlickiego za wykonanie wiersza „Grzyby” oraz Kacpra Tylla za ulubiony wiersz wszystkich matematyków „Sum”. Miejsce trzecie przyznano Julii Wasylewicz, która pięknie zaprezentowała się w roli ogrodniczki, recytując wiersz „Na straganie”. Jury nie przyznało drugiego miejsca. Za to na dwóch równorzędnych pierwszych miejscach stanęli: Katarzyna Hepner za wiersz „Żuraw i czapla” oraz Edward Franciszek Surdyk, który niezwykle barwnie przedstawił wszystkim ciężką pracę strażaków w utworze „Pali się!”.

Grudniowy turniej zakończył spotkania z poezją Jana Brzechwy w skockiej książnicy.

Wcześniej – 19 listopada 2010 r. wiersze Jana Brzechwy recytowały dzieci uczęszczające do klas 1 – 3 szkoły podstawowej. W komisji oceniającej zasiadły wówczas pani Wiesława Pogodzińska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, pani Irena Kasica – emerytowana nauczycielka języka polskiego i jednocześnie bibliotekarka w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Antoniewie oraz pani Iwona Migasiewicz – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Decyzją jury wyróżniony został wtedy Adrian Połczyński. Dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymali: Weronika Blados i Andrzej Inda. Na drugim miejscu usytuowały się: Weronika Konowalska oraz Eliza Załęska. Pierwsze miejsce niepodzielnie zajęła Martyna Kujawa, a królował wiersz „Na straganie”.

26 listopada wiersze Jana Brzechwy recytowały dzieci w wieku przedszkolnym. Wszystkie one okazały się zwycięzcami, o czym może w każdej chwili zaświadczyć jednoosobowe jury, czyli pani Danuta Kobus-Bogunia – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im Polskich Olimpijczyków w Skokach..

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie, zapał i pracę, jaki włożyli w przygotowanie się do występów na naszej scenie. Dziękujemy też ich opiekunom, nauczycielom i rodzicom oraz członkom jury.

Wszystkich, którzy nie nasycili się jeszcze poezją Jana Brzechwy zapraszamy do naszej biblioteki. Na półkach czekają książki pełne jego wierszy, wystarczy tyko po nie sięgnąć. Czekamy na Was!

A.G.

no images were found