Kolejna wycieczka rowerowa w ramach projektu „Rowerem dla Niepodległej” za nami. Tym razem, już w okresie wakacyjnym, udaliśmy się do Wągrowca, by poznać ślady wągrowieckich bohaterów.

Grupa uczniów z Jabłkowa pod opieką p. Joanny Tomczak oraz grupa uczniów z Rejowca z p. Anitą Czechowską wyruszyła, by spotkać się z uczniami z Lechlinia i wspólnie udać się w naszą ostatnią rowerową przygodę. Pierwszym naszym punktem było Muzeum Regionalne, gdzie wzięliśmy udział w wystawie z klocków LEGO prezentującej „Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy”. Zobaczyliśmy makietę zbudowaną z 3 tysięcy klocków LEGO, przedstawiającą stację lotniczą Ławica oraz modele samolotów zdobytych w wyniku akcji powstańczej przeprowadzonej w styczniu 1919 roku.

Podczas ciekawej prelekcji obejrzeliśmy także dwa filmy  poświęcone Powstaniu. Następnie udaliśmy się śladami powstańców wielkopolskich. Pierwszym punktem było I Liceum Ogólnokształcące (dawne Królewskie Gimnazjum Klasyczne), następnie Kościół Farny, przedwojenny ratusz, grobowiec powstańców, stara strzelnica (obecnie Dzienny Dom Seniora). Wyczekiwany postój i odpoczynek odbył się w towarzystwie piramidy Franciszka Łakińskiego, wzniesionej na rzucie kwadratu z ciosanych i gładzonych kamieni polnych.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był posiłek, wszyscy z apetytem zasiedli do przepysznej pizzy. Posileni i wypoczęci wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której nie zabrakło ciekawych rozmów o zwycięskim powstaniu wielkopolskim, które przyczyniło się do odzyskania przez Polskę obszarów stanowiących kolebkę państwowości.

Joanna Tomczak