13 drużyn w składzie od 2 do 4 osób wystartowało w I Rajdzie rowerowym na orientację, który odbył się 26 września na terenie Gminy Skoki. Ta nowa u nas forma rowerowej rekreacji przyciągnęła do pięknej Gminy Skoki rowerzystów z różnych zakątków kraju, m.in. z Poznana, Wągrowca, Murowanej Gośliny, Kiszkowa, Pobiedzisk, Stęszewa, Budzynia, Chodzieży i oczywiście mieszkańców Gminy Skoki także.

Zadaniem każdej z drużyn było dotarcie do zaznaczonych na mapie miejscowości oraz na podstawie krótkiej rymowanki zgadnąć i odnaleźć miejsca gdzie czekała dwójka harcerzy z praktycznym zadaniem oraz krótkim testem. A więc w Jabłkowie przy drewnianym kościele należało oznaczyć azymut i rozwiązać test na temat mapy i orientacji w terenie. W Łosińcu w biesiadniku przy szkole czekał do rozbicia namiot oraz kilka pytań o Gminie Skoki. W Lechlinie u sołtysa Pawła Grabińskiego trzeba było zmienić dętkę rowerową oraz odpowiedzieć na kilka pytania z zakresu przepisów Ruchu Drogowego odnośnie rowerów. W świetlicy wiejskiej w Budziszewicach należało wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zarówno teoretycznie jak i praktycznie. W świetlicy wiejskiej w Brzeźnie liczył się spryt i inteligencja, na rajdowiczów czekały do ułożenia klocki oraz zagadka logiczna. Niedźwiedziny to test wiedzy przyrodniczej oraz wcale niełatwe zadanie polegające na odcięciu ręczną piłą dwóch drewnianych klocków. Na to wszystko każda z drużyn miała 6 godzin, niektórym wystarczyło na to niecałe 4, a były też drużyny które meldowały się na mecie w skockim Gimnazjum 2-3 minuty przed końcem wyznaczonego czasu.

Do przejechania było wcale nie mało kilometrów, najbardziej optymalnie można było pokonać to w 65 km, ale większość miała w nogach ponad 70 km, dodatkowym utrudnieniem było jeszcze odnalezienie punktu, co wcale nie było łatwe. 😉 Wszystkie drużyny zjawiły się na mecie i tylko jedna nie zmieściła się w czasie. Ale wszyscy mówili jednym głosem: znakomity pomysł, mnóstwo dobrej zabawy, bardzo fajnie spędzony na rowerze czas, chcemy jeszcze! 😉

Na mecie po spaghetti i placku, które po tylu kilometrach smakowały wyśmienicie podsumowano Rajd. Wszyscy dostali pamiątkowe medale, a najlepsi drobne nagrody w postaci sprzętu rowerowo – rekreacyjnego.

Wszystko to co zadziało się w sobotę na terenie Gminy Skoki nie miałoby miejsca gdyby nie sztab ludzi.

Szczególne podziękowania należą się pomysłodawcy i głównemu inspiratorowi tej imprezy Maciejowi Tadeuszowi 🙂 🙂 Dziękujemy harcerzom z 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej HYCE: Anicie Łukaszewskiej, Maii Kucz, Aleksandrze Szymaś, Annie Zrobczyńskiej, Aleksandrze Nawrot, Annie i Małgosi Surdyk, Martynie Frąckowiak oraz Krzysztofowi Neldnerow, Kacprowi Kujawie, Norbertowi Graczowi i Jackowi Śramie, a wszystko to pod dowództwem druha harcmistrz Andrzeja Surdyka 🙂. Wielkie dzięki dla Wojciecha Skrzypczaka za skuteczne utrudnienie uczestnikom zadania poprzez zaszyfrowanie punktów kontrolnych w krótkich rymowankach. Dziękujemy sołtysowi i radnemu Pawłowi Grabińskiemu za udostępnienie własnej posesji, księdzu Mirosławowi Węglarzowi za udostępnienie kościoła w Jabłkowie. Podziękowania kierujemy paniom sołtyskom: Teresie Kramer, Zofii Hytrej i Henryce Kluj oraz panom: Piotrowi Wiśniewskiemu, Waldemarowi Michlowi i Krzysztofowi Mańce.   

Zapewniam, że myślimy nad kolejnym rajdem na orientację, pomysły rodzą się w głowie, tak aby było jeszcze ciekawiej i wcale nie łatwiej 😉 A tym czasem do zobaczenia na szlaku – BO ROWER TO JEDNA Z NAJLEPSZYCH RZECZY JAK SIĘ MOŻE CZŁOWIEKOWI W ŻYCIU PRZYDARZYĆ 🙂

[Not a valid template]