26 stycznia br. w godzinach wczesnoporannych w miejscowości Budziszewice miał miejsce groźny pożar domu jednorodzinnego. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu zadysponował do zdarzenia dwa zastępy z OSP Skoki: GBA i GCBA oraz jednostki z ościennych powiatów. Z informacji uzyskanych od dyżurnego wynikało, że mieszkańcy sami opuścili budynek i wynieśli butlę gazową. W momencie przybycia zastępów OSP Skoki, na miejscu pracowały już jednostki z Rogoźna i Prusiec, a kolejne docierały z upływem czasu. Działania ratowników polegały na podaniu prądów wody w natarciu na palący się dom od zewnątrz przy jednoczesnym działaniu w obronie pozostałych budynków. W dalszej fazie akcji trwały prace rozbiórkowe i dogaszanie pogorzeliska. Na miejsce przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy Skoki na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy.

Na miejscu pracowały służby z trzech powiatów: (poznańskiego, obornickiego i wągrowieckiego:

  • Oficer operacyjny z KP PSP Wągrowiec
  • JRG 8 KM PSP Poznań- 2 zastępy
  • JRG PSP Oborniki- 2 zastępy
  • Ochotnicza Straż Pożarna Rogoźno Wlkp.- 2 zastępy
  • Ochotnicza Straż Pożarna Pruśce- 1 zastęp
  • Ochotnicza Straż Pożarna Skoki- 2 zastępy
  • Policja- 2 radiowozy
  • Pogotowie Energetyczne

 

Pogorzelcy otrzymali w tym samym dniu niezbędną pomoc od władz gminy – zostało przygotowane tymczasowe mieszkanie w tej samej miejscowości, a także zapewniono artykuły pierwszej potrzeby.

foto: Tomasz Przykucki, Krzysztof Wontroba

tekst: Piotr Kaczmarek