Dopełnieniem cyklu spotkań z poezją w roli głównej, trwających od października 2015 w skockiej bibliotece był Salon Poezji. Zgromadził dwunastu dorosłych recytatorów, pełną salę wspaniałej publiczności oraz aktorów: Maję Barełkowską i Piotra Cyrwusa.

Wszystkich zebranych w bibliotece, w piątkowe popołudnie trzynastego listopada połączyły wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Poezję czytali: Stanisław Grzegorzewski „Historia z pierścieniem”, Wiesława Surdyk – Fertsch „ Dyrektor i pomnik”, Katarzyna Dziel „Piosenka o trzech wesołych aniołach”, Kazimiera Głazowska „ Bal zakochanych”, Kazimierz Guziana „ Pyłem księżycowym”, Bolesław Mikołajczyk „ Ojczyzna”, Bożena Nieradka – Kamińska „ Kronika Olsztyńska”, Bronisław Piechocki” Pieśń o żołnierzach Westerplatte”, Janina Szymańska „ Żona Walcia”, Anna Szymkowiak „ Strasna zaba”, Anna Tyll „ Raj” i Justyna Wojewoda „Spotkanie z matką”.

Wszyscy czytający bardzo dobrze przygotowali się do swojej roli. Było i zabawnie, i wzruszająco. Iście aktorsko zaprezentowała się pani Anna Szymkowiak recytując „ Strasną zabę” z pamięci. Gromkie brawa publiczności za wspaniały występ były zasłużonym podziękowaniem.

Program poetycki „Dancing” powstały w oparciu o wybrane wiersze K.I. Gałczyńskiego zagrali wspomniani aktorzy, ulubieńcy skoczan. Tytuł wpasował się idealnie do programu. Wszak scenerią wielu utworów poety jest muzyka i taniec.

Rozważając dalej…a może życie jest tańcem, do którego jesteśmy zaproszeni. Raz damy mu się porwać a innym razem siedzimy pod ścianą. Muzyka jednak gra zawsze, raz rytmem wolnym, raz szalonym. Jest walc miłości i polonez polityki, jest kołysanka dzieciństwa i pieśń wyznawców. A więc jak pisała Agnieszka Osiecka: „niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale”.

Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus kolejny już raz zdobyli uznanie i aplauz.
Tegoroczny cykl spotkań „ Niektórzy lubią poezję” przeszedł do historii. Długo jednak wspominać będziemy jesienną podróż w krainę wierszy. Dzięki tematycznej, przepięknej scenografii autorstwa: Oli Gajewskiej, Sylwii Popadowskiej, Justyny Kraczek – Hagdan, Zuzanny Szamockiej i Moniki Rozmarynowskiej, przy zaangażowaniu Anny Maciąg, Mateusza Dońca, Andrzeja Kaliskiego, Karola Kłosa, nauczycieli, rodziców i dzieci stanęliśmy na wysokości zadania. Do zobaczenia za rok. Dziękujemy!

[Not a valid template]