Spotkaniu kombatantów powiatu wągrowieckiego w dniu 17 września 2015 zorganizowanego przez Miejsko-Gminne Koło Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Skokach towarzyszyła wystawa poświęcona Władysławowi Gąsce i Związkowi.

Wystawa zorganizowana została z wielkim rozmachem. Ilość zgromadzonych eksponatów wypełniła całą salę. Ekspozycja podzielona została na kilka działów. Jeden z nich poświęcono Władysławowi Gąsce. Zgromadzono oryginalne dokumenty z prywatnych zbiorów rodziny. Można było zobaczyć: odznaczenia, dyplomy, legitymacje, zdjęcia, przedmioty otaczające naszego bohatera w domu. Były też przedmioty, których używał w swoim warsztacie krawieckim, a także te związane z II wojną światową. Dodatkowo udostępnione zwiedzającym zostało drzewo genealogiczne rodziny Gąsków.

W innym dziale zebrano dokumenty dotyczące Koła Związku Kombatantów w Skokach. Archiwalne i współczesne czasopisma związkowe, statut, zdjęcia członków, historia Koła przedstawiona w liczbach i na graficznych wykresach. W innym miejscu mogliśmy zobaczyć miejsca pamięci, które powstały z inicjatywy Koła Kombatantów a zlokalizowane są na terenie gminy.

Kolejny dział nosił tytuł: „Sztandar symbolem pamięci”. Na zdjęciach ukazano opiekę nad sztandarem kombatantów skockiej drużyny harcerskiej.

Było też miejsce nazwane „Skoczanie pamiętają”. Tam zamieszczono serię artykułów, które ukazały się w „Wiadomościach Skockich” a poświęcone były relacjom ze zdarzeń związanych z rocznicami walk o wolność ojczyzny oraz bohaterami tych wydarzeń.

Kustoszem wystawy na prośbę prezesa Koła Związku Wiesławy Pogodzińskiej była Barbara Surdyk. W przygotowaniach uczestniczyły: Barbara Ogórkiewicz, Justyna Markiewicz i Magdalena Fertsch (córka i wnuczki Wł. Gąski). Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skokach Wiesław Berendt zgodził się na udostępnienie niektórych eksponatów ze szkolnej izby pamięci.

Wystawa czynna była jeszcze następnego dnia i wtedy obejrzeli ją uczniowie skockich szkół. Zwiedzający mogli wpisać się do księgi pamiątkowej.

Autorem wykorzystanych w artykule zdjęć jest Barbara Surdyk. Więcej można obejrzeć na stronie internetowej gminy Skoki w dziale stowarzyszenia i organizacje.

Grażyna F. Pogodzińska-Kruczek