W dniach 12-13 września br. w pobliskiej Dąbrówce Kościelnej świętowano coroczny odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Tradycją jest, że z parafii p.w. św. Mikołaja Bpa w Skokach udaje się na niedzielne uroczystości piesza pielgrzymka. Nie inaczej było i w tym roku. Wzorem roku ubiegłego pielgrzymi drogę do Dąbrówki przebyli nową trasą biegnącą przez centrum Skoków, a następnie ul. Polną przez tereny rekreacyjne nad jeziorem Karolewskim, a dalej przez Szczodrochowo i Rejowiec do Niedźwiedzin skąd do Dąbrówki już blisko.

Tradycyjnie, a jednak inaczej. Inaczej bo ciszej i bez śpiewu. Wielu uczestników się dziwiło. Każdy kto stara się o rozwój duchowy zauważył jednak już pewnie w swoim życiu, że o skupienie łatwiej w ciszy a nie w zgiełku. W ciszy łatwiej też dostrzec i usłyszeć drugiego człowieka. A rozmyślaniom sprzyjało też piękno przyrody, która u schyłku lata potrafiła nadal zachwycać swym bogactwem . W czasie drogi pielgrzymi odmówili różaniec oraz wysłuchali informacji na temat przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

Po dotarciu do Dąbrówki pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. odpustowej, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. bp Bogdan Wojtuś – emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.

Łukasz Ogórkiewicz

Dabrówka 2015 -003